Trasa widokowa przez Dolinę Prądnika to niedługi i niezbyt wymagający trekking po Ojcowskim Parku Narodowym. Dolina Prądnika uznawana jest za najpiękniejszą dolinę ze wszystkich Dolinek Krakowskich. Ciągnie się ona przez całą długość parku narodowego przez Sołuszową, Ojców, aż do Prądnika Korzkiewskiego. Co jest dość niesamowite jeżeli chodzi o parki narodowe, to w dolinie znajdują się domy mieszkalne i pociągnięty jest asfalt. Dlaczego warto tu przyjechać? Ojcowski Park Narodowy to Jura w pigułce. Jaskinie, bramy skalne, ostańce wapienne, średniowieczne zamki- to wszystko znajdziecie w jednym miejscu.
Jak dojechać?
Ojców znajduje się na północny zachód od Krakowa. Jedziemy DK 94 z Krakowa i w Jerzmanowicach skręcamy w prawo na Skałę. Droga jest kręta, ale bardzo malownicza. W Ojcowie możemy skręcić w prawo na parking OPN, albo skorzystać z prywatnych parkingów. Parking Ojcowskiego PN znajduje się zaraz pod zamkiem. Jest on płatny w godzinach 8:00-20:00. Za samochód osobowy zapłacimy 8zł/h, natomist za busa czy kampera 15zł/h. Jest to najdroższy parking jaki znam. Wstęp do parku jest darmowy.
Trasa widokowa przez Dolinę Prądnika- opis trasy
Ruszamy z tego nieszczęsnego parkingu 😉 Kierujemy się ścieżką przez budynki OPN i wychodzimy na drogę asfaltową. Najpierw trzymamy się szlaku czerwonego „Orlich Gniazd”. Przechodzimy przez całą „ulicę” restauracji i sklepów z pamiątkami. Następnie mijamy stawy rybne i właściwie dopiero teraz możemy lekko odsapnąć od przytłaczającej nas części komercyjnej. Trzymanie szlaku nie jest trudne. Możemy iść ścieżką, albo asfaltem, na pewno nie można się tu zgubić. Po ok. 2óch km od parkingu docieramy do Barmy Krakowskiej. Jest to jedna z większych atrakcji parku, dlatego warto tu przywędrować. Przez najbardziej znaną w Polsce skalną bramę przebiegał kiedyś szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk. Aktualnie biegnie tędy niebieski szlak PTTK.
Na wysokości bramy wchodzimy na ścieżkę (nadal na szlaku czerwonym), którą idziemy do wejścia na szlak zielony- Szlak Jaskini Ciemnej. Na początku ścieżka wznosi się dość ostro, ale jest to właściwie jedyne podejście. W tej części trasy znajdziemy trzy punkty widokowe na Dolinę Prądnika i zaczniemy cofać się w stronę parkingu. Właściwie to idziemy teraz z powrotem, ale górą wzniesienia.
Najciekawszym punktem widokowym jest ostatni punkt z widokiem na grupę skał zwanych Rękawicą i na Bramę Krakowską. Na każdym punkcie znajdziecie tablicę z opisem co dokładnie przed sobą widzimy.
Na zejściu znajdziemy wejście do Jaskini Ciemnej. Zwiedzanie tej atrakcji możliwe jest tylko w okresie letnim, ze względu na sezon ochronny dla nietoperzy. Dokładne informacje znajdziecie na stronie parku http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/cennik_i_godziny_otwarcia/printpage.html
Ze szlaku zielonego schodzimy kawałek za Bramą Krakowską w stronę parkingu. Do auta wracamy tą samą trasą.
Warto?
Cała wycieczka bez zwiedzania zamku i jaskini to ok 2-2,5h spacer. Przez Dolinę Prądnika idzie się szybko i łatwo, dlatego bez problemu można spacerować z wózkiem. Część zielona jest trudniejsza, bardziej górska, ale nawet najmłodsi wędrowcy dadzą sobie radę (wózek rady nie da). Jak dla mnie Dolina Prądnika jest zbyt komercyjna, przyjemność wędrowania psuje mi asfalt i linie telefoniczne. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że dolina jest piękna i krajobrazowo bardzo atrakcyjna.
Długość trasy: 7km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: wnosimy opłatę za parking, ewentualnie za zwiedzanie zamku czy jaskini, wstęp do parku jest darmowy
W pobliżu znajdziesz również:
Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!