Ścieżka dookoła Wydmy Orzechowskiej to ciekawie i malowniczo poprowadzony szlak pokazujący budowę i urok wydmy śródlądowej. Szczyt wydmy wznosi się na 23m.n.p.m., a jej brzegi są dość strome i porośnięte buczyną. U podnóża wzniesienia przepływa niewielka rzeczka-Orzechówka. Trasa jest krótka, łatwa, a atrakcyjności dodają jej drewniane kładki poprowadzone na wydmie. Bez wątpienia warto się tu wybrać.

kładki na wydmie

Jak dojechać?

Ścieżka Wydma Orzechowska znajduje się ok 5km na wschód od Ustki. Do wydmy dotrzemy z jednego z dwóch parkingów leśnych- w Zapadłem albo w Orzechowie. My skorzystaliśmy z parkingu we wsi Zapadłe. Jest to spory parking leśny z wiatami turystycznymi, miejscem na ognisko i toaletą typu latryna. Jest to darmowy parking, prawdopodobnie również w sezonie letnim. Z racji atrakcyjności położenia, warto na ścieżkę przyjechać dość wcześnie, żeby mieć możliwość zaparkowania.

parking w

Opis trasy

Nasza ścieżka oznakowana jest zielonym kółkiem w białej obwódce. Idziemy leśną ścieżką i co jakiś czas mijamy tablice edukacyjne. Często pojawiają się oznaczenia trasy, więc nie ma problemu że się zgubimy. Docieramy do wiatki turystycznej i schodami wspinamy się na wydmę.

Na szczycie naszym oczom ukazuje się spora połać piasku i drewniane kładki, które prowadzą nas skrajem wzniesienia.

W połowie trasy znajdziemy punkt widokowy z ławeczką, skąd rozpościera się najlepszy widok na piaszczystą wydmę.

Drewnianymi schodkami schodzimy w dół, aż z powrotem wchodzimy w las. Leśna ścieżka doprowadzi nas z powrotem na parking.

Ścieżka dookoła Wydmy Orzechowskiej to doskonały sposób na spędzenie przyjemnego dnia w terenie. Szlak jest doskonale przygotowany i łatwy. Nie polecam trasy z wózkiem, bo schody nie są przystosowane do wjeżdżania po nich. Ścieżka jest krótka, ale krajobraz jest ciekawy i nietypowy. Warto tu przyjechać przy okazji spędzania wakacji w Ustce, czy pobliskich miejscowościach turystycznych.

Długość trasy: 2,8km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W pobliżu Słupska znajdziesz również:

Park Krajobrazowy Dolina Słupi- szlaki piesze

Leave a comment