Szlakami PTTK na południe od Włocławka to propozycja trochę dłuższej wędrówki. Szlaki krzyżują się w ten sposób, że można z nich wyznaczyć pętlę o długości ok 20km. Dzięki temu nasza trasa przechodzi wzdłuż 8 jezior, z których szczególnie urokliwym jest jezioro Wikaryjskie. Tereny naszej wędrówki są typowo leśne, szlak omija trasy asfaltowe, jednak część dróg dopuszczona jest do ruchu samochodowego. Jest to technicznie łatwa trasa, którą przejdzie każdy, kto lubi długie spacery.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, bo to na jego terenie położone są szlaki, jest parkiem dwóch województw- kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Nasza trasa leży w całości w części kujawsko-pomorskiej ok 3km na południe od Włocławka. Jest to region dość obfity w jeziora (ponad 40 akwenów), a także w tereny podmokłe i bagienne.

DCIM\101MEDIA\DJI_0157.JPG

Jak dojechać?

Z tym nie będzie najmiejszych problemów. Możemy dostać się tu autobusem z Włocławka, którego pętla autobusowa znajduje się przy samym jeziorze. Samochodem dojedziemy jadąc od Włocławka DK 91 w kierunku na Częstochowę. Za Zajazdem Sosenka skręcamy w lewo i drogą z płyt dojeżdżamy do pętli autobusowej w lesie. Możemy tam zostawić samochód.

Opis trasy

Szlakami PTTK na południe od Włocławka to 3 różne szlaki. Startujemy z zielonym, który zamieniamy na niebieski i żółtym wracamy z powrotem. Daje nam to możliwość powrotu do auta. Trasy są słabo oznaczone i znaki są często zatarte, więc warto posiłkować się dodatkowo mapą, szczególnie na skrzyżowaniach dróg Najlepsze aplikacje ze szlakami

Oznakowanie bywa słabe

Jeżeli idziemy od przystanku to schodzimy wąską ścieżką w stronę do jeziora. Dochodzimy do skrzyżowania dróg i zgodnie z oznakowaniem zielonym skręcamy w lewo. Trasa prowadzi wzdłuż jeziora tak, że praktycznie go nie widać. Warto więc skorzystać z którejś ze ścieżek i zejść nad brzeg.

Jezioro

Docieramy do plaży, na której niesamowicie wyglądają korzenie drzew, spomiędzy któych wiatr wydmuchał piasek. Od plaży nasza ścieżka wraca do głównej drogi na chwilę, żeby za mostkiem skręcić w prawo, w kierunku kolejnego jeziora.

Plaża jeziora Wikaryjskiego

Po prawej stronie mijamy jezioro Widoń, do którego dostęp jest dość słaby. Kolejne jest Wójtowskie i tutaj możemy zejść nad brzeg. Uwaga tylko na krowie odchody, bo sporo „placków” leżało na trawie.

Jezioro

Teren jest w miarę płaski i idzie się dobrze. Kolejne jezioro- Wójtowskie Duże otoczone jest płotem po starym ośrodku wczasowym, więc nic nie zobaczymy. W tym miejscu zmieniamy też kolor szlaku na niebieski, z którym skręcamy w lewo. Część niebieska prowadzi przez zróżnicowane tereny leśne i aż do styku z żółtym nic szczególnego się tu nie dzieje.

Szlak żółty prowadzi nas lasem przez tereny trochę bardziej podmokłe. Niestety niewielkie jeziora znajdujące się przy trasie są oddalone i trzeba się do nich przedzierać przez krzaki. Przy jeziorze Rybnica znajdziemy niewielki wodospad i wejdziemy na teren ogródków działkowych.

Jezioro Rybnica

Szybko wracamy do lasu i jeszcze przed kolejnym jeziorkiem skręcamy w lewo i schodzimy całkowicie ze szlaku. Tą drogą idąc prosto dotrzemy do samochodu. Z ciekawszych miejsc znajdziemy tu niewielkie mokradło.

Długość trasy: 19,8km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Leave a comment