Historyczno-przyrodnicza ścieżka Solniki to ciekawy sposób poznania lasów i jezior Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Z racji długości (ok 14km) ścieżka nie jest dla każdego, ale trasa jest łatwa nawet na spacer z wózkiem. Szlak zaczyna się w Siemianach i wiedzie po pętli. Jedynym minusem jest powrót przez ok 3km asfaltem. Na szczęście poza sezonem wakacyjnym nie ma tu zbyt wielkiego ruchu. Na trasie znajdziemy kilka jezior, 2 rezerwaty przyrody i nieistniejącą już wieś Solniki, po której zostało jedno zabudowanie.

Jezioro we wsi Solniki

Jak dojechać?

Do Siemian dojedziemy od Iławy DW 521 i w Szczepkowie skręcamy w prawo na Jerzwałd. Możemy też przyjechać od strony Elbląga. Z S7 zjeżdżamy na Małdytachi DW 519 jedziemy na Zalewo, a z Zalewa na Jerzwałd i Siemiany. Parkujemy na niewielkim parkingu pod wieżą widokową.

Opis trasy

Oczywiście pierwszą rzeczą jaką robimy to wchodzimy na wieżę, żeby nacieszyć się widokiem na Jeziorak- najdłuższe polskie jezioro. Następnie idziemy w stronę skrzyżowania i kierujemy się na kościół. Pierwszy kilometr idziemy wśród zabudowań najpierw chodnikiem, a później asfaltem. Po kilometrze asfalt się kończy i wchodzimy na ubitą leśną drogę.

Mijamy leśniczówkę i wieżę przeciwpożarową. Na trasie spotkamy słupki z kodami QR do odczytania ciekawostek, ale niestety kody te nie działają.

Wieża

Po prawej stronie, zza krzaków będzie nam się wyłaniać jezioro Urowiec. Warto zboczyć ze szlaku jakieś 50m, żeby zejść na trawiastą plażę nad jeziorem.

Jezioro Urowiec

Wracamy na szlak i idziemy dalej prosto. Kolejnym jeziorem na trasie jest jezioro Płajtek, ale dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Można zejść do brzegu, ale pozostała część jest ogrodzona.

Od jeziora Płajtek blisko już do wsi Solniki. Najciekawszym miejscem jest ogromny dąb stojący nad brzegiem jeziora. Znajdziecie tu tablicę z informacjami o historii tego miejsca i rozmieszczeniem budynków. Aktualnie zostało już jedno zabudowanie.

Stary dąb w

Od wsi najłatwiej zgubić szlak. Do rezerwatu Czerwica docieramy bez problemów, za to tutaj można trochę pobłądzić. Przy rezerwacie znajduje się niewielki parking leśny. Tutaj musimy skręcić w prawo i w którymś momencie wejść w las. Ta część szlaku praktycznie nie jest oznaczona. Mnie zainteresowała stojąca po lewej stronie tablica edukacyjna i weszłam w las wąską ścieżką. Trochę błąkałam się po terenach przy jeziorze, dopóki nie trafiłam na stary Solnicki cmentarz, który jest już na ścieżce. Tutaj przydały się aplikacje z mapami (Najlepsze aplikacje ze szlakami).

Od rezerwatu Czerwica, przez rezerwat Jasne cały czas prowadzi prosta ścieżka aż do asfaltu. Żeby zobaczyć jezioro musimy do niego odbić ok 100-200m. Ostatnie 3km wracamy do Siemian asflatem.

Długość trasy: 14km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również:

Jeziorak- wycieczka pieszo-samochodowa

Leave a comment