Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km). Od północy łączy się z Kanałem Elbląskim. Jest trzecim co do wielkości jeziorem Warmii i Mazur i największym na Pojezierzu Iławskim. Ma aż 16 wysp, z czego Wielka Żuława jest największą wyspą śródlądową w Europie. Teren wokół jeziora i okoliczne lasy są objęte ochroną w formie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Park powstał w 1993r. Na terenie parku znajdują się 3 rezerwaty, w tym 2 rezerwaty ornitologiczne i 43 jeziora.

Proponowana przeze mnie trasa wymaga samochodu. Jest to wycieczka jednodniowa. Rozpoczynamy króciutką trasą przyrodniczą do jeziora Silm (1,5km.), po czym objeżdżamy Jeziorak dookoła, zatrzymując się w ciekawych miejscach i dojeżdżamy do miejscowości Jeziorna, skąd ruszamy w 4,5km trasę pieszą do rezerwatu „Jasne”. Wchodzimy w Siemianach na wieżę widokową, a następnie jedziemy obejrzeć ruiny zamku w Szymbarku i pałac w Kamieńcu.
Leśna ścieżka Silm

Ścieżka edukacyjna do Jeziora Silm to prawdziwa gratka dla najmłodszych. Trasa wiedzie po okręgu przez bukowy las. W jej połowie dochodzimy do wiaty leśnej położonej nad jeziorem. Po drodze mijamy liczne tablice informacyjne, z których poznajemy pracę leśnika, uczymy rozróżniać się poszczególne gatunki drzew, czy zwierząt. Szlak jest bardzo łatwy, nie ma problemu żeby przejść go z wózkiem, albo dziecięcym rowerkiem. Psy są również mile widziane, ale na smyczy.

Iława
Iława to miasto turystyczne, położone na południowym końcu Jezioraka. W obrębie miasta znajduje się, wspomniana wcześniej wyspa Wielka Żuławka, połączona z lądem przeprawami promowymi. Oprócz Jezioraka w mieście możemy spotkać kilkanaście mniejszych jezior i dwie rzeki- Tynwałd i Iławka. Nad jeziorem znajdziemy promenadę z licznymi hotelami i przystanią jachtową. W Iławie, w okresie letnim odbywają się liczne koncerty i imprezy. O historii i zabytkach miasta nie będę się rozpisywać, ale zainteresowanych odsyłam na stronę urzędu miasta.
Prawy brzeg jeziora
Z Iławy kierujemy się na Boreczno, ale nie główną drogą, tylko skręcamy na Szałkowo. Asfalt tutaj biegnie wzdłuż brzegu jeziora. Możemy podziwiać liczne wille ulokowane nad samym akwenem, niestety nie ma możliwości żeby zatrzymać się nad jeziorem. Wszystko, co spotykamy to teren prywatny, w większości otoczony płotem. Dopiero na wysokości Makowa znajdujemy polną drogę prowadzącą do ośrodka wypoczynkowego. W tym miejscu cofamy się o jakieś 30 lat. Wita nas typowa postkomunistyczna zabudowa z ukrytymi w lesie domkami letniskowymi. Na miejscu jest sklep i zejście na plażę. Tutaj kolejny zawód- teren pomimo braku sezonu jest zaniedbany, brudny, wszędzie są śmieci. Pomosty sprawiają wrażenie niestabilnych, a okolica po prostu brzydka.

Jeziorak i przesmyk do Jeziora Duby
Jedziemy dalej. Mijamy urocze wioseczki, oddalone jednak od jeziora o kilka kilometrów. Za miejscowością Urowo, przed mostkiem, po prawej stronie wjeżdżamy na spory leśny parking. Z mostka rozpościera się widok na przesmyk pomiędzy Jeziorakiem a Jeziorem Duby, które z kolei łączy Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Nad przesmyk można zejść, lub zjechać samochodem. Znajduje się tu mały pomost, skąd wodowane są kajaki. W miejscu aktualnego parkingu znajdowała się kiedyś karczma z własnym młynem i stajnią. Na prawym brzegu jeziora Duby można zauważyć resztki wczesnośredniowiecznego grodziska, a przy kanale znajdowało się drzewo wartownicze- wartownia umieszczona na drzewie, przede wszystkim sytuowane przy granicach ziem czy szlakach o znaczeniu strategicznym.

Jeziorak – pomost widokowy
Dojeżdżamy do Boreczna, gdzie gratką dla wielbicieli architektury sakralnej będzie gotycki kościół. Z Boreczna przejeżdżamy przez Miedzychód i Rębiki. Dojeżdżamy do skrzyżowania na Zalewo i kierujemy się na Iławę, tym razem lewą stroną jeziora. w Jerzwałdzie znajduje się biuro Parku Krajobrazowego, a także dom i grób Zbigniewa Nienackiego- pisarza, twórcy Pana Samochodzika, którego perypetie osadzone są częściowo na terenach związanych z Jeziorakiem. Za Jerzwałdem, po lewej stronie znajduje się niewielka tablica informacyjna, którą bardzo łatwo przegapić. Prowadzi ona do schowanego w lesie pomostu z widokiem na Jeziorak. Urokliwe, ciche miejsce z całkowitym zakazem kąpieli, z powodu silnego zamulenia dna.

Rezerwat „Jasne”
Zanim wjedziemy do miejscowości Jeziorno, warto zatrzymać się na leśnym parkingu po prawej stronie drogi. W tym miejscu rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna nad jezioro Jasne. Sama ścieżka liczy 3km, ale można (nawet trzeba) przedłużyć ją i obejść jezioro dookoła (4,5km). Scieżka wiedzie przez las, standardowo znajdujemy tablice informacyjne o okolicznej faunie i florze, a także ciekawostki, takie jak guzowata forma sosny zwyczajnej, czy jak wygląda żywicowanie.

Jezioro Jasne to niewielki akwen pośrodku lasu. Posiada krystalicznie czystą wodę o przezroczystości ponad 10m. Zawiera mało soli mineralnych i ma bardzo niskie pH wody (4,3), dlatego żyje tu niewiele roślin i zwierząt. W jeziorze jest całkowity zakaz kąpieli.

Obchodzimy jezioro dookoła i idziemy dalej leśną ścieżką. Trasa oznakowana jest sporadycznie, trzeba się kierować intuicją 😉 Za to na szczęście trafiamy na znak, który prowadzi nas nad Jezioro Czarne. W odróżnieniu od poprzedniego, Jezioro Czarne jest bardzo bogate w roślinność. Jest to jezioro torfowe o czarnej tafli wody. Prowadzi nad nie krótki pomost.

Jeziorak i wieża widokowa w Siemianach
Nasz następny przystanek to wieś Siemiany. Jest to prastara wioska rybacka, aktualnie centrum sportów wodnych na Jezioraku i letnich koncertów. Przy samej drodze, nad jeziorem stoi drewniana wieża widokowa. Wejście na nią jest bezpłatne. Rozciąga się z niej widok na jezioro i okoliczne wyspy: Lipową, Zieloną, Gierczak i Bukowiec. Ze skrzyżowania w tej wsi rozpoczyna się też pieszy szlak „Solniki- historyczno-przyrodnicza ścieżka edukacyjna” (14km po pętli) i niebieski szlak PTTK prowadzący wzdłuż Jezioraka do Iławy (25km).

Zamek w Szymbarku
Z Siemian jedziemy w stronę Iławy i przed samym miastem wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 521 na Susz, Kwidzyn. Dojeżdżamy do wsi Szymbark, gdzie skręcamy w lewo i dojeżdżamy pod sam zamek. Są to ruiny zamku krzyżackiego, który zachował się w stanie niezniszczonym do 1945r, po czym został spalony. Nie możemy wejść na dziedziniec, ale budynek można obejść dookoła. Kręcono tam sceny do filmu „Król Olch”.

Pałac w Kamieńcu
Z Szymbarka kierujemy się dalej na Kwidzyn i dojeżdżamy do Kamieńca. Pałac stoi przy głównej trasie i pomimo prawie całkowitego zniszczenia robi na mnie ogromne wrażenie. Dla mnie ruiny te wyglądają majestatycznie i hipnotyzująco. Budowę pałacu w stylu francuskim ukończono w 1720r. Znajdował się tu ogromny ogród w stylu francuskim. Pałac od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807r był siedzibą Napoleona Bonaparte i to tutaj spędził 3 tygodnie ze swoją polską kochanką Marią Walewską. Dzięki bogatemu wystrojowi wnętrz i ogromem pięknych ogrodów, nazywany był wschodniopruskim Wersalem. W 1945r. został splądrowany przez Armię Czerwoną, a dwa lata później podpalony.

Pojezierze Iławskie to przede wszystkim urokliwy i ogromny Jeziorak, ale również wiele mniejszych, równie ciekawych jezior i lasów. To również kolebka kultury wczesnopruskiej i jej pozostałości. To „miejsce narodzin” Pana Samochodzika i „miejsce narodzin” jednego ze słynniejszych romansów na świecie- Napoleona Bonaparte i Marii Walewskiej. Jest to kraina wielu wodnych legend i podań. Warto tu być 🙂
Łączna długość trasy samochodowej: 95km
Łączna długość tras pieszych: 6,5km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: brak