Park Krajobrazowy Dolina Słupi powstał w 1981r na terenie powiatu słupskiego i bytowskiego. Obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki Słupi. Jest jedynym parkiem typu dolinnego w województwie pomorskim. 72% powierzchni parku zajmują lasy, przede wszystkim bór sosnowy i mieszany. Atrakcyjność terenu podnoszą liczne jeziora, w tym 10 jezior lobeliowych. Mamy tu 8 rezerwatów przyrody i ok 70 pomników przyrody.
Wartość turystyczna
W związku z bogatą rzeźbą terenu, występowaniem rzeki i licznych jezior, teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Znajdziemy tu liczne szlaki piesze (PTTK i ścieżki przyrodnicze) i rowerowe, szlak kajakowy (z racji występowania licznych elektrowni wodnych, kajaki trzeba przenosić często na duże odległości), szlak elektrowni wodnych i szlaki konne.
Spis treści
Ścieżka przyrodnicza „Krzynia”
Zbiornik Krzynia to sztuczne jezioro powstałe po wybudowaniu zapory na Słupi. Trasy właściwie są tu dwie: krótka oznakowana i dłuższa- nieoznakowana. Brak oznakowania nie przeszkadza w niczym, bo ścieżka prowadzi po prostu wokół jeziora. Można ją również przedłużyć o kolejne 1,5km i zahaczyć jeszcze o Zbiornik Konradowo. Atrakcyjność trasy polega na możliwości obejrzenia zabudowy hydrotechnicznej sprzed prawie 100 lat. Bez wątpienia urokliwy jest też sam zalew, szczególnie że w jedną stronę idzie się praktycznie nad samą wodą.
Dane techniczne:
Najłatwiej dojechać od strony Słupska, kierując się na Bytów. Miejscowość Krzynia znajduje się 17km na południe od Słupska. Parking jest przy samej elektrowni- darmowy. Trasa dłuższa to 13km w miarę łatwego spaceru. Dokładny opis trasy znajdziecie tutaj: https://www.wiedzmawruchu.pl/?p=36
Rezerwat „Dolina Huczki”
Krótka, bo zaledwie 4km ścieżka przyrodnicza „Gałąźnia Mała”, chociaż nie imponuje długością, zawiera w sobie wiele atrakcji. Zamek wodny na rzece Słupi- ewenement technologiczny, który pozwala na przeprowadzenie wód rzecznych tunelami podziemnymi do jeziora. Przejście przez rezerwat Dolina Huczki. gdzie niczym na roller coasterze wspinamy się na wzniesienia, skąd stromo w dół prowadzą schody. I na koniec najstarsza i największa z elektrowni w parku krajobrazowym.
Dane techniczne
Wieś Gałąźnia Mała znajduje się blisko drogi wojewódzkiej nr 210 ze Słupska do Bytowa. Na miejscu do dyspozycji mamy niewielki, ale darmowy parking i przystań kajakową.
Dokładny opis szlaku znajdziecie tutaj: https://www.wiedzmawruchu.pl/?p=979
Scieżka przyrodnicza „Okolice Jeziora Głębokiego”
Najkrótsza i najbiedniejsza ścieżka z opisywanych w tym artykule. Zaledwie 3km trasa prowadząca ze wsi Gałęzów nad Jezioro Głębokie- drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Parku Krajobrazowego Doliny Słupi. Trasa źle oznakowana, ze względu na fakt, że wiele z tablic „zniknęło”. Na szczęście nad jezioro prowadzi po prostu jedna ścieżka. Nad wodą znajduje się stanica kajakowa i uroczy pomost.
Dane techniczne
Wieś Gałęzów, to mała wioska 17km na północ od Bytowa, bardzo blisko drogi wojewódzkiej nr 210. Nie można liczyć tu na jako taki parking, dlatego parkujemy po prostu przy lesie na przeciwko stawu.
Ta trasa nie doczekała się osobnego wpisu, bo nie bardzo jest o czym 😉
Bytowskie Jeziora Lobeliowe
Tutaj znajdzie się opis trasy, jak tylko ją przejdę, bo wydaje się być interesująca.
Szlak Pięciu Jezior
Bez wątpienia najpiękniejszy szlak pieszy w całym parku. Na trasie znajdziemy 5 jezior- w tym największe jezioro Jasień. Akweny mają różną budowę geologiczną, a także różne zasiedlenie. Znajdziemy tu jeziora lobeliowe z reliktową lobelią, jeziora torfowe o zasadowym pH wody i jezioro Rynnowe. Po drodze możemy zwiedzić elektrownię wodną w Soszycy i przejść się zboczem nad rzeką Słupią.
Dane techniczne
Trasa liczy ok 7,5km. Jej początek znajduje się na leśnym parkingu między miejscowościami Łupawsko a Soszyca. Jadąc drogą wojewódzką nr 212 Lębork-Bytów, od strony Lęborka, zjeżdżamy w miejscowości Czarna Dąbrówka.
Pełen opis trasy znajdziecie o tu: https://www.wiedzmawruchu.pl/?p=41
Mam nadzieję, że wkrótce wyruszycie na szlaki piesze Parku Krajobrazowego Doliny Słupi. Być może skorzystacie z opisanych tras ;-). Jak dla mnie warto tu być, ponieważ nie można się tu nudzić, a widoki są zachwycające 🙂 Szczerze polecam.
Łączna długość opisanych szlaków: 32,5 km
Jeżeli podobał Ci się artykuł, to polecam również TOP 5 szlaków woj.pomorskiego: https://www.wiedzmawruchu.pl/?p=888