Jezioro Schodno to jedno z wielu jezior Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Czy jest wyjątkowe w swej urodzie? No nie bardzo… Jest to przepływowe jezioro rynnowe, miejsce bytowania wielu gatunków ptaków i akwen występowania troci jeziornej. Wokół niego prowadzi ścieżka przyrodniczo- edukacyjna o długości 8km.

Jak dojechać?

Miejscowość Schodno znajduje się ok 17km na południe od Kościerzyny. Najłatwiej dostać się tam od strony drogi wojewódzkiej nr 235 Kościerzyna-Chojnice, skręcając we wsi Kalisz. My trasę obeszliśmy od drugiej strony, startując z miejscowości Loryniec. Od tej strony będę ją też opisywać.

Jezioro Schodno- trasa piesza

W Loryńcu samochód można zostawić na małym parkingu pod lasem na początku wsi. Przechodzimy przez wieś, kierując się polną drogą prosto. Po przejściu ok kilometra po lewej stronie mijamy użytek ekologiczny Węsków Bagna.

Węsków Bagna

Ścieżka po której idziemy udostępniona jest dla ruchu kołowego, więc jeżdżą tędy samochody. Po tej stronie jeziora jest dość strome zbocze, więc całą drogę aż do Schodna widzimy je tylko z drogi. Schodno to niewielka wieś z domkami letniskowymi i szkółką leśną. przechodzimy koło zabudowań i za wsią skręcamy w lewo. Musimy tutaj przejść między gospodarstwami i dochodzimy do pomostu, który jest zagrodzony (teren prywatny).

Jezioro Schodno

Idziemy dalej kierując się naszymi oznaczeniami w kolorze czarnym. Docieramy do mostu na rzece Wdzie, która wpływa w tym miejscu do jeziora. Wda to idealna rzeka na spływy kajakowe, których we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym nie brakuje.

Wda

Wchodzimy teraz w las i po kilkuset metrach trafiamy na drewnianą platformę widokową. Roztacza się z niej widok na jezioro. Dzięki tablicom ze zdjęciami, możemy stąd również obserwować liczne gatunki żyjących tu ptaków.

Jezioro Schodno

Dalsza trasa prowadzi najpierw wzdłuż brzegu jeziora, po czym skręca głębiej w las. Mamy tu do czynienia ze zniszczeniami dokonanymi przez huragan i pomimo, że sporo drzew jest uprzątniętych, przejście ścieżką jest lekko utrudnione i w pewnym momencie może być problem z odnalezieniem oznakowania.

Nad samo jezioro już nie wracamy. Polną drogą dochodzimy do Wdy z drugiej strony jeziora i wracamy do wioski.

Podsumowując…

Do największych atrakcji na trasie niewątpliwie należy platforma widokowa, chociaż widok z niej pada przede wszystkim na wioskę leżącą na drugim brzegu jeziora. W Schodnie zaatakowały nas 2 biegające luzem psy. Średnia atrakcja, szczególnie jak ma się własnego psa na smyczy. Trasa liczy 8 km, ale nad samym jeziorem może ze 2km. Nie sądzę, że chciałabym jechać z drugiego końca Polski specjalnie nad to jezioro, ale będąc przy okazji w pobliżu warto tam zajrzeć.

Długość trasy: 8km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Leave a comment