Rezerwat Dolina Huczka to rezerwat wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Przebiega przez niego niezwykle interesująca ścieżka edukacyjna „Gałąźnia Mała”

Rezerwat „Dolina Huczka”

Jak dojechać?

Musimy dostać się do wsi Gałąźnia Mała. Z drogi wojewódzkiej nr 210 ze Słupska do Bytowa w miejscowości Motarzyno skręcamy w lewo, skąd po ok 3-ech km. jesteśmy na miejscu. Po przejechaniu przez most na rzece, możemy zaparkować na darmowym parkingu przy przystani dla kajaków.

Trasa ścieżki

Ścieżka zaczyna się przy wspomnianej już przystani. Musimy przejść przez most i skręcić w prawo przy samej wodzie. Dalej prowadzi nas częściowo brukowana ścieżka wzdłuż wiejskich zabudowań. Po pewnym czasie wchodzimy w las, który jest zaniedbany i nieciekawy. Pierwsze 1,5 km nie nastraja optymistycznie i dlatego mamy wrażenie, że nic ciekawego już się nie wydarzy.

Docieramy do rozwidlenia dróg i skręcamy w lewo. Już z daleka widać godny uwagi budynek, znajdujący się na wzniesieniu zamek wodny.

Zamek wodny

Jest to buowla, której zadaniem było zamknąć kanał rzeki Słupi i podziemnymi sztolniami przekierunkować nurt rzeki do jeziora Głębokiego. Stamtąd wraz z wodami rzeki Bytowej zasilają turbiny elektrowni wodnej. Poniekąd niesamowite rozwiązanie techniczne, zniszczyło całkowicie górski bieg rzeki Słupi i spowodowało zaburzenie rozrodu troci i łososi.

Rezerwat „Dolina Huczka”

Rezerwat „Dolina Huczka”

Następnie musimy się cofnąć do rozwidlenia dróg, gdzie tym razem kierując się prosto. Po kilkuset metrach docieramy do Rezerwatu „Dolina Huczka”. Mnogość mostków, drewnianych schodów, wzniesień i spadków terenu powinna zadowolić i małych i dużych podróżników 😉 Pomiędzy tymi atrakcjami mijamy pozostałości prasłowiańskiej osady, gdyż na jednym ze wzgórz mieściła się osada wiekiem zbliżona do osady w Biskupinie. Rezerwat ustanowiono dla ochrony źródlisk i zróżnicowanej rzeźby terenu, wraz z ostrogą erozyjną. Część drzewostanu datuje się na ponad 150 lat.

Elektrownia wodna w Gałąźni Małej

Wychodzimy na łąkę i kierujemy się do widocznej w oddali elektrowni. Jest to największa i najstarsza z pięciu elektrowni na rzece Słupi, ponieważ powstała już w latach 1912-1914, ale jej otwarciu przeszkodziła I Wojna Światowa. Wewnątrz elektrowni znajduje się sala muzealna. Elektrownia pracuje nieprzerwanie od ponad 100 lat.

Elektrownia wodna Gałąźnia Mała

Wchodzimy po betonowych schodach znajdujących się przy samym rurociągu, skąd z góry możemy pozdziwiać widok na elektrownię.

Na szczycie skręcamy w lewo i leśną ścieżką schodzimy z powrotem do wsi.

Podsumowując: cała trasa to zaledwie 4 km. spacer, ale z racji ilości atrakcji spokojnie trzeba sobie przeznaczyć na niego ponad godzinę.

Długość trasy: 4km

Trudność trasy: średnia

Opłaty: brak

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł to w pobliżu znajduje się również: https://www.wiedzmawruchu.pl/?p=36

Leave a comment