Dolina rzeki Kulawy to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w powiecie chojnickim i bytowskim. Rezerwat ten powstał w 2009r dla zachowania kompleksu zasadowych torfowisk soligenicznych. Topiący się lodowiec pozostawił tutaj prajezioro, na którego dnie osadziły się pokłady kredy jeziornej. W wyniku późniejszych zmian geologicznych, pokłady kredy zostały odsłonięte, a następnie porośnięte przez bardzo rzadkie i charakterystyczne rośliny, m.in. obuwik pospolity i storczyk kukawka. Rezerwat stanowi również ostoję dla bobra i wydry. Sama rzeka liczy sobie 7,5km długości. Jest rzeką górską, dlatego jej strumień jest wartki. Woda zawiera dużą ilość węglanu wapnia.

Kulawa

Jak dojechać?

Wejście na ścieżkę edukacyjną znajduje się między miejscowościami Laska i Widno, w gminie Brusy. Jadąc od Bytowa kierujemy się na Człuchów do Lipnicy i stamtąd na Brusy. Od drogi krajowej 22, w Czersku kierujemy się na Brusy i stamtąd na Lipnicę. Przy samej drodze znajduje się niewielki parking leśny.

Trasa ścieżki przyrodniczej Dolina rzeki Kulawy

Trasa liczy sobie trochę ponad 5 km, tworzy pętlę i przebiega po obu stronach rzeki. Jest dobrze oznakowana i posiada liczne tablice informacyjne. Raczej trudno byłoby się zgubić na ścieżce biegnącej cały czas wzdłuż brzegu rzeki ;-). Początek trasy jest na prawym brzegu rzeki (nasza lewa strona). Po tej stronie ścieżka biegnie przez las. Możemy podziwiać meandrującą rzekę i piękne lasy łęgowe.

Las łęgowy

Po ok. 2,5km docieramy do mostu przedzielającego jezioro Małe Głuche i rzekę Kulawę. Tutaj też zaczyna się rów służący od ponad 100 lat do nawadniania łąk na lewym brzegu.

Kanał nawadniający

W drodze powrotnej po lewej stronie mamy kładkę edukacyjną prowadzącą przez torfowisko i pokazującą budowę geologiczną gleby rędzinowej. Można też zrobić sobie postój i skorzystać z osłoniętej wiaty. Ta część brzegu, przez otaczające nas od strony rzeki łąki, jest mocno odsłonięta i nasłoneczniona.

Gleba rędzinowa

Znajduje się tu również nietypowy pomnik przyrody- stara szopa z porastającymi ją chronionymi porostami.

Nasłonecznione łąki

Po przejściu 5km wracamy na most do punktu wyjścia.

Dolina rzeki Kulawy to trasa bardzo łatwa, dlatego idealnie nadaje się na spacer z dziećmi. Na pewno zachwyci przede wszystkim tych, którzy na co dzień nie mają możliwości obcowania z przyrodą. Szczerze mówiąc mnie trochę zawiodła. Po odbytych kilku wycieczkach do Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, gdzie każda z tras dostarczyła mi sporych wrażeń wizualnych, to tutaj nie ma efektu „wow”. Jest za to kawał poczciwej rzeki, łąki które aż zapraszają na piknik i naprawdę nietypowa dla północnych terenów budowa geologiczna.

Długość trasy: 5,4km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Leave a comment