Najlepsze aplikacje ze szlakami oczywiście wg mnie. Aplikacje z których korzystam już od dłuższego czasu, wierzę im i wiem, że mogę na nich polegać. Są to różne propozycje, które mają również różne funkcje. Dzięki nim trudniej się zgubić i łatwiej pozostać na szlaku, szczególnie jeżeli oznaczenia pozostawiają wiele do życzenia. Dla mnie pomocne są również w planowaniu wycieczek, bo wcale nie tak łatwo poszczególne trasy znaleźć.
Niejednokrotnie zdarzyło mi się, że w pewnym momencie stoję w środku lasu, na skrzyżowaniu i nie mam zielonego pojęcia co dalej. Staram się mieć ze sobą mapę w formie papierowej, ale z moją demencją to albo jej nie kupię, albo nie zabiorę z auta, różnie to bywa. Telefon za to mam ze sobą zawsze. Dobrze mieć też naładowaną baterię 😉
Traseo
Traseo to darmowa aplikacja, w której możesz korzystać z propozycji wycieczek innych użytkowników. Nie znajdziesz w niej zaznaczonych szlaków na mapie, ale za jej pośrednictwem możesz nanieść na mapę własną trasę. Aplikacja korzysta z GPS, więc jak masz włączoną lokalizację umieści Cię na mapie.

Dla mnie największym wow tej aplikacji jest możliwość kupienia mapy turystycznej danego regionu. Takiej samej jak w sklepie czy na stacji benzynowej z tą różnicą, że tutaj nadal działa lokalizacja i będzie Ci pokazywać Twoją aktualną pozycję. Koszt takiej pojedynczej mapy to ok. 13zł, płatność telefonem (u mnie za pomocą odcisku palca). Mapa musi się zgrać, załadować i jest gotowa do działania. Mamy do niej dostęp również offline. Minusem korzystania z tych map jest ich brak aktualizacji, tak samo jak mapy papierowej.

mBDL
To jest niesamowity zbiór wiadomości od samych Lasów Państwowych. Jest to mobilna baza danych o lasach, która jest na bieżąco aktualizowana. Dzięki różnym nakładkom możemy zaznaczyć obszary np. parków krajobrazowych, czy obszary z zakazem wstępu do lasów.

Mapa jest bardzo dokładna, zaznaczone są wszystkie drogi leśne, łącznie z drogami oddziałowymi (tymi które „dzielą” las na fragmenty). Możemy z niej się dowiedzieć nawet w jakim wieku jest dana grupa drzew.
Nas najbardziej interesuje mapa zagospodarowania turystycznego. W niej znajdziemy ogrom wiedzy dotyczącej infrastruktury turystycznej. Mamy tu część ścieżek dydaktycznych, szlaki PTTK, leśne parkingi i kempingi, kąpieliska, punkty i wieże widokowe, a także wiaty turystyczne. Aplikacja korzysta z GPS, więc można się zlokalizować. Niestety zużywa bardzo szybko baterię.

Mapy.cz
To jest mój najnowszy wynalazek, podpowiedziany przez 2 panie turystki spotkane we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Jestem w tej aplikacji szczerze zakochana. Tu są szlaki turystyczne KAŻDEGO miejsca na ziemi. Mapy są bardzo dokładne, często są zaznaczone punkty atrakcyjne turystycznie, nawet zdarzają się ich zdjęcia. Dzięki tej mapie wyznaczycie sobie trasę i sprawdzicie jej długość, możecie też zapisać sobie przebieg własnej trasy.

Może też wyznaczyć Ci trasę do wybranego przez siebie miejsca, czy też konkretnej atrakcji turystycznej. Możesz korzystać z tras samochodowych, rowerowych i pieszych. Świetnie lokalizuje nawet przy słabym Internecie, bez problemów sprawdzicie czy nadal jesteście na szlaku. Minusem jest brak ścieżek dydaktycznych, czasem zdarzy się też brak drogi.

Najlepsze aplikacje ze szlakami… a co poza tym?
Poza aplikacjami oczywiście mapa papierowa. O tyle lepsza, że mamy pogląd na większy teren (w aplikacji widzimy dość niewielki obszar), ale za to musimy się też w tym terenie lepiej orientować. Nie jesteśmy uzależnieni od internetowego zasięgu, co może już nie tak często, ale jednak się zdarza.
Nie mogłabym nie wspomnieć też o mapie, z której na szlaku mogę korzystać na bieżąco, ale nie jest aplikacją. Są to mapy PL Topo wyprodukowane dla zegarków Garmin. Od kilku miesięcy korzystam też z tego rozwiązania. Na bieżąco mogę sprawdzić czy moja droga nadal pokrywa się ze szlakiem. Mapa jest na bieżąco aktualizowana, posiada możliwość wyznaczenia trasy wcześniej i nawigowania. Może nas również poprowadzić do punktu startu jeżeli się zgubiliśmy. Minusem korzystania jest brak ekranu dotykowego w zegarku, przez co praca z mapą jest długa i nużąca. Jednak jeżeli chodzi o trzymanie kursu na szlaku to jest naprawdę przydatne rozwiązanie.
Mam nadzieję, że te moje TOP3- najlepsze aplikacje ze szlakami przydadzą się Wam w Waszych pieszych wędrówkach. Jeżeli korzystacie z innych programów i jesteście z nich zadowoleni to dajcie znać. Chętnie się z nimi zapoznam.
Znajdziesz u mnie również inne porady: Podróżowanie z psem
Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!
