Zielony szlak nordic walking to nieco mniej spektakularna propozycja od poprzedniej , ale również ciekawa. Sporo tu będzie jednak asfaltu i fragment niezbyt zachwycającej wioski- Osia. Osie to gminna wioska na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w której znajduje się siedziba parku.

Jak dojechać?

Z autostrady A1 zjeżdżamy na węźle Warlubie i DW 237 dojeżdżamy do Osia. Przejeżdżamy przez centrum i skręcamy w lewo. Samochód zostawiamy obok stadionu. Do wsi dojechać możemy również od strony Świecia, kierując się na Laskowice Pomorskie i od strony Tlenia. Jeżeli przyjeżdżamy od strony Tlenia, to zjazd na stadion mamy przed centrum wioski po prawej stronie.

Zielony szlak nordic walking opis trasy

Zaczynamy od przejścia pod wiaduktem. Dalej przez las prowadzi nas asfaltowa droga. Będzie nam ona towarzyszyć przez następne 1,5km. Tutaj nie ma żadnych niespodzianek, trasa jest czytelna. Przed miejscowością Grzybek skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż jeziora Żurskiego.

Jest to najciekawszy fragment naszej wycieczki, dlatego warto zrobić sobie postój na jednym z drewnianych pomostów. Jeżeli dobrze się rozejrzymy to po lewej stronie zobaczymy most w Grzybku. Na wodzie przy odrobinie szczęścia można spotkać m.in. czaple (nam się udało). Wędrując przy jeziorze trzeba uważać, gdyż ścieżka jest tu wąska, często blisko wody, więc łatwo o wodowanie (kilka lat temu właśnie w tym miejscu zaliczyłam taką wpadkę).

Nasza ścieżka skręca głębiej w las, prowadząc nas na skrzyżowanie dróg, gdzie nagle brakuje oznaczenia szlaku. W tym miejscu musimy iść zgodnie ze szlakiem żółtym PTTK w prawo i po ok 200m znajdziemy nasz zielony znaczek. Od pewnego momentu fragment szlaku jest wspólny z czerwoną trasą nordic walking i dochodzimy do znajomej nam już wiaty turystycznej i przejścia pod torowiskiem. Tutaj przyznaję, że podarowałam sobie spacer po wsi (dalsza część trasy prowadzi przez wieś) i poszłam wzdłuż torów w prawo do pierwszej drogi asfaltowej i nią wróciłam do auta.

Absolutnie nie widzę nic złego w prowadzeniu szlaków przez wsie pod warunkiem, że są one ciekawe kulturowo, albo nie ma innej możliwości. Są również szlaki tak długie, że co jakiś czas muszą przechodzić przez wsie żebyśmy mogli uzupełnić prowiant. Ten szlak nie jest. Tutaj spokojnie można było pominąć przejście przez Osie. Całość trasy to przyjemny spacer z ciekawym widokiem na jezioro.

Długość trasy: 7,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również: Czerwony szlak Nordic Walking w Osiu

A odrobinę dalej: Szlak Piętaszków- wokół jeziora Mukrz

Leave a comment