Rezerwat Źródła Rzeki Łyny im. prof. Romana Kobendzy ochrania tereny źródliskowe rzeki Łyny. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, przez który przebiega krótki szlak pieszy. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że niezbyt często możemy zobaczyć początek rzeki ze źródeł wysiękowych. Sama ścieżka to 3km spacer, więc każdy powinien dać radę.

Pomost do Źródliska

Jak dojechać?

Z Nidzicy jedziemy DW 545 na północ i w miejscowości Kolonia Waszulki skręcamy w lewo. W miejscowości Łyna skręcamy w prawo i zaraz w pierwszą drogę asfaltową w lewo. Po ok 1300m po lewej stronie znajdziecie parking z dobrze zagospodarowaną przestrzenią turystyczną.

Rezerwat Źródła Rzeki Łyny opis trasy

Z parkingu przechodzimy przez szosę i idziemy brukowaną drogą aż do starego młyna. Trasa wiedzie lekko pod górkę, ale nie jest męcząca. Po drodze mijamy niewielkie stoisko z miodami z lokalnej pasieki. Młyn zagospodarowano turystycznie i znajduje się w nim niewielki bar. Za młynem ukrywa się malowniczy staw, dlatego warto zrobić sobie w tym miejscu mały postój.

staw przy młynie

Obchodzimy staw i zaczynamy się piąć bardziej stromo pod górę. Przy źródliskach znajdują się pomosty widokowe i tablice z krótkim opisem. Woda wysiękająca z licznych źródeł tworzy strumyki, które łącząc się dają początek dość sporej rzece.

Brzegi wąwozu po którym idziemy są dość strome. Mijamy 2 drewniane pomosty i od kamienia z nazwą rezerwatu szlak zaczyna opadać w dół. Teren robi się podmokły, a nawet bagienny.

Docieramy z powrotem do brukowanej drogi i wracamy nią do auta.

Na tej niewielkiej powierzchni terenu i krótkiej ścieżce możemy zobaczyć niezwykły proces jakim jest powstawanie rzeki. Na pewno nikt nie będzie się tu nudził. Atrakcyjności dodają temu miejscu widoki ze zbocza wąwozu, a także bardzo ładnie położony stary młyn. Jest to idealne miejsce na niedzielny spacer całą rodziną, jak również na krótki trekking na rozprostowanie nóg kiedy jesteście w trasie. Rezerwat znajduje się kilka kilometrów od trasy S7, więc zawsze jest pod drodze z Warszawy nad Bałtyk 😉

Długość trasy: 3km

Trudność trasy: średnia

Opłaty: brak

Leave a comment