Ścieżki przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego to doskonały sposób na spędzienie wolnego dnia na świeżym powietrzu, obcując z przyrodą Pojezierza Brodnickiego. Pojezierze Brodnickie to ponad 100 jezior często ze sobą połączonych. Przepływające przez nie rzeki: Drwęca i Skarlanka to raj dla kajakarzy i wędkarzy, dlatego łatwiej spotkać kogoś na wodzie niż na szlaku.Spora część terenu objęta jest ochroną rezerwatów, które są ostoją dla ptaków wodno-błotnych. Jest to region słabo zagospodarowany turystycznie, co turyście daje niesamowite odczucia dzikości tego miejsca.

Rezerwat Bachotek

Bagienna Dolina Drwęcy

Jest to najkrótsza ścieżka przyrodnicza na jakiej byłam, ale wcale nie umniejsza to jej atrakcyjności. W jedną stronę liczy ona 633m, wrócić musimy tą samą drogą. Jest doskonale oznaczona i nadaje się na spacer z wózkiem.

Trasa prowadzi przez las, a jej punktem kulminacyjnym jest wieża widokowa, z której możemy podziwiać rozlewiska i tereny bagienne w pobliżu Drwęcy. Po drodze mijamy kilka tablic edukacyjnych, z których dowiadujemy się ciekawostek o pracy leśnika. Znajdziemy też uroczy, drewniany mostek.

Rozlewiska drwęcy

Najtrudniej tu dojechać. Z DK 15 przy Zajeździe Tama Brodzka skręcamy od strony Brodnicy w prawo w polną drogę. Musimy trzykrotnie przejechać przez nieczynne tory i przy kapliczce skręcić w prawo. Dalej jedziemy cały czas prosto aż do parkingu po prawej stronie. Myślę że warto też zatrzymać się przy starym moście kolejowym na Drwęcy.

Nieczynny most

Ścieżka Bobrowiska

Przenosimy się do Grzmięcej, miejscowości w której znajduje się Dyrekcja Parku Krajobrazowego. Nasza ścieżka zaczyna się przy starym młynie nad rzeką Skarlanką. Oprócz zabudowań znajdziemy tu mały pomost na rzece do przeprawiania kajaków i jaz piętrzący (budowla służąca do utrzymywania odpowiedniego poziomu rzeki np. do celów żeglugowych).

Jaz na skarlance

Idziemy wzdłuż rzeki, która meandrując tworzy niesamowite krajobrazy. Podobno żyją tu dwie bobrze rodziny, ale nie udało mi się ich dostrzec.

Skarlanka

Docieramy do mostu na rzece i skrzyżowania dróg. Przy skrzyżowaniu znajduje się niewielki leśny parking.

My idziemy dalej prosto, skręcamy zgodnie z nurtem rzeki w lewo i już dalej wędrujemy leśną ścieżką przez las. Docieramy do kolejnego skrzyżowania dróg gdzie skręcamy w lewo i teraz już cały czas prosto wędrujemy z powrotem do wsi. Po drodze mijamy jeszcze niewielkie jezioro Kochanka.

Przed wsią po prawej stronie znajduje się pole kempingowe nad jeziorem Strażym. W sezonie letnim i po sezonie, kiedy pozwala na to pogoda, jest otwarta niewielka smażalnia ryb. Z całego serca polecam spróbować! Ścieżka liczy 3,5km.

Pomost na jez Strażym

Do Grzmięcej najłatwiej dojechać od strony Pokrzydowa albo od Zbiczna.

Ścieżka Grabiny-Łąkorz

Najdłuższa z opisanych ścieżek i właściwie najgorzej oznakowana w terenie. Na stronie brodnica.torun.lasy.gov.pl możecie pobrać mapkę trasy, bo bez niej ciężko jest liczyć na oznaczenia. Mapkę znajdziecie również na parkingu, jednak jest ona mało dokładna. Ja kierując się tą mapką z parkingu zrobiłam od połowy zupełnie inną trasę :-). Moja ścieżka liczyła 4km i obejmowała zasięgiem jedno dodatkowe jezioro. Trasa biegnie po pętli i w oryginale liczy 4,5km.

Do Grabiny dojedziemy z drogi pomiędzy Zbicznem a Łąkorzem. W miejscowości Przybyszewo musimy skręcić w prawo i polna droga doprowadzi nas do dużego parkingu leśnego przy leśniczówce.

Idziemy drogą przy lesie w kierunku jeziora Łąkorz. Jednak do samego brzegu nie będzie nam dane dojść, chyba że zejdziemy ze szlaku. Docieramy za to do kanału łączącego jezioro Łąkorz z jeziorem Partęczyny Wielkie. Idziemy tu wąską ścieżką pomiędzy torfowiskami.

Z terenów podmokłych wychodzimy na brzeg jeziora Partęczyny Wielkie, gdzie znajdujemy się na sporym półwyspie. Stąd przez pewien czas idziemy wzdłuż akwenu, a później…. później to ciężko powiedzieć.

Partęczyny

W każdym razie gdzieś powinniśmy skręcić w lewo. Nam się to nie udało i w ten sposób dotarliśmy leśnymi ścieżkami nad jezioro Partęczyny Małe. Niestety częstotliwość oznakowania ścieżki w terenie nie pozwala na utrzymanie się na szlaku. Od Partęczyn Małych idziemy prosto w stronę leśniczówki w Grabinie. Nie polecam przechodzenia tej trasy bez jakiejkolwiek mapki terenu, bo spacer może stać się dużo dłuższy.

Ścieżki Brodnickiego Parku Krajobrazowego to doskonała propozycja na weekendowy wypad za miasto. Rzadko można jeszcze spotkać miejsca tak słabo zmienione przez człowieka.

Łączna długość szlaków: 8,8km

Trudność szlaków: od łatwej do średniej

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz jeszcze:

Z Bachotka nad Jezioro Zbiczno

a w Górznieńsko-Lidzbarskim PK:

Czarny szlak nordic walking w Rudzie

Leave a comment