Szlak czerwony w Dolinie Racławki to jeden z 3-ech szlaków proponowanych w tym miejscu. Znajdziemy tu szlak niebieski- krajobrazowy i 2 szlaki geologiczne- żółty i czerwony. Dolina Racławki ma 9km i przepływa tędy, jak się domyślacie, Racławka. Na zboczach doliny można znaleźć wapienne ostańce, a także skały i skalne wzniesienia. Znajdziecie tu również skałki wspinaczkowe. W dolnej części doliny znajduje się czynna odkrywkowa kopalnia dolomitu. Wzgórza porośnięte są przede wszystkim bukowym lasem. PK Dolinki Krakowskie znajduje się w bliskim towarzystwie Krakowa, dlatego w weekendy można spotkać tu naprawdę sporą liczbę spacerujących turystów.

Dolina Racławki

Jak dojechać?

Od Krakowa jedziemy krajową 79 z której zjeżdżamy na Rudawę i na Dubie. Od strony Olkusza jedziemy krajową 94 na Kraków i skręcamy w Jerzmanowicach na Szklary i dalej na Dubie. W Dubiu znajdziemy 2 parkingi- jeden w centrum wsi i jeden zaraz za wsią w kierunku na Żary. Oba parkingi są bezpłatne i znajdują się na naszej trasie.

Szlak czerwony w Dolinie Racławki opis trasy

Szlak rusza z parkingu za wsią, gdzie znajdziemy mapę z dokładnie rozrysowanymi wszystkimi trzema trasami. Teoretycznie powinniśmy kierować się do wsi, ale jak to u mnie bywa, poszliśmy w drugą stronę i tak Wam to przedstawię. Wchodzimy w dolinę, gdzie po naszej lewej stronie biegnie Racławka, a dookoła nas rozciągają się wzgórza.

Racławka

Przechodzimy przez mostek i droga zaczyna piąć się w górę. Po jakimś czasie zaczyna się robić całkiem stromo i ślisko przez leżące na ziemi bukowe liście. Wspinamy się dość wąską ścieżką, więc słabo nadaje się ona na spacer z wózkiem. Po drodze mijamy uskok skalny z pierwszą (albo ostatnią) tablicą informacyjną. Wchodzimy na wzniesienie i kierujemy się do wsi Dąbie.

Dąbie

Zaraz za szlabanem po prawej stronie naszym oczom ukazuje się stary kamieniołom. Był tu wydobywany ciemny wapień, który po spolerowaniu uzyskiwał czarną barwę. Wykorzystywano go do zdobień kościołów w całej Europie. Aktualnie kopalnia jest nieczynna, a pomarańczowa barwa skał powstała w wyniku chemicznego wietrzenia skał wapiennych.

O ile szlak w terenie jest dobrze oznakowany, to we wsi można go zgubić. Z głównej asfaltowej drogi skręcamy w lewo między domy i po ok 300m wracamy z powrotem w las. Teraz czeka nas o wiele łagodniejsze zejście dość szeroką drogą leśną. Towarzyszyć będzie nam Wąwóz Zbrza. Wodę w wąwozie możemy znaleźć tylko po obfitych opadach deszczu.

Czynna kopalnia dolomitu

Docieramy do czynnej kopalni dolomitu. W tygodniu są godziny, kiedy przejście tędy jest niedozwolone. Odbywają się tu prace strzałowe w godzinach 10:00-15:00, a ścieżka znajduje się w strefie rozrzutu odłamków skalnych. Wysokość kamieniołomu sięga 70m. Kręcono tu sceny do filmu Vinci Juliusza Machulskiego. Przechodzimy przez strefę załadunku i wychodzimy przez bramę zakładu.

Kopalnia dolomitu

Znajdujemy się z powrotem w Dubiu. Mijamy parking we wsi i drogą asfaltową wracamy na parking przy ścieżkach dydaktycznych.

Kopalnia w dubiu

Szlak czerwony Doliny Racławki to ciekawa propozycja dla wszystkich, których chociaż trochę interesuje geologia i funkcjonowanie kopalni. Trasa jest krótka, jednak przez wzniesienia można się trochę zmęczyć. Nie jest to wycieczka na cały dzień, ale spokojnie można zagospodarować pozostały czas na kolejną ścieżkę znajdującą się w tym rejonie.

Długość trasy: 5km

Trudność trasy: średnia, słabo nadaje się na spacer z wózkiem

Opłaty: brak

3 Comments

 • Kasia
  Posted 2 stycznia, 2022

  Hej, startowałam dziś ze wsi Dubie, chciałam wejść czerwonym szlakiem w górę, jednak szlak na mapie prowadzi wprost na szlabany kopalni dolomitu. Zrezygnowałam, gdyż nie bylam pewna czy można przejść dalej…

  • admin
   Posted 2 stycznia, 2022

   Cześć. Spokojnie można przejść przez kopalnię. Przynajmniej w dniach, kiedy ona jest zamknięta. Nie wiem jak wygląda sprawa w dni pracujące, ale pewnie trzeba wtedy zapytać ochrony. Pozdrawiam serdecznie 🙂

   • Kasia
    Posted 3 stycznia, 2022

    Ok, dzięki za informację, pozdrawiam!

Leave a comment