Wokół Sokolich Gór to szlak pieszy tworzący pętle wokół rezerwatu znajdującego się pod Olsztynem w woj śląskim na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat Sokole Góry to skupisko wzniesień z wapiennymi skałami, porośniętych sosnowym lasem. Przez rezerwat prowadzi kilka szlaków, w tym Szlak Orlich Gniazd. My skorzystaliśmy z żółtego szlaku olsztyńskiego, który w całości biegnie od Częstochowy do Olsztyna (25km).

Widok na górę biakło

Wśród wzniesień i skał pochowanych jest kilkanaście jaskiń, w których licznie występują nietoperze. Jaskiń nie można samowolnie eksplorować. Sam szlak nie jest zbytnio uczęszczany, ale w najatrakcyjniejszych miejscach spotkamy sporo turystów.

Jak dojechać?

Do Olsztyna dostaniemy się z Częstochowy DK 46 w kierunku na Szczekociny. Dwa darmowe parkingi znajdziemy w samym Olsztynie blisko zamku, natomiast kolejne 2 znajdują się zaraz za miasteczkiem w kierunku na Żarki.

Wokół Sokolich Gór opis trasy

Wyruszamy z parkingu znajdującego się na wyjeździe z Olsztyna po lewej stronie. Zaraz zza drzew wyłania nam się wzgórze ostańcowe- Góra Biakło. Ostańce są to twory, które w wyniku erozji zostały odizolowane od innych form skalnych. Mają one strome i skaliste zbocza. Góra Biakło ze względu na kształt i umieszczony na niej krzyż nazywana jest Małym Giewontem.

Mały Giewont

My kierujemy się w lewo na kolejne wzgórze- Lipówki, z którego rozciąga się niesamowity widok na ruiny zamku w Olsztynie. Tutaj nie prowadzą nas żadne szlaki, korzystamy z wydeptanych ścieżek. Schodzimy do wsi i idziemy w stronę zamku. Odnajdujemy żółty szlak i trzymamy się go praktycznie do samego końca. Od wsi schodzimy w kierunku lasu, gdzie pochowana jest spora ilość wapiennych skał, a także i jaskiń.

Dziewica

Przez całą trasę wokół rezerwatu mijamy różne skrzyżowania z innymi szlakami pieszymi, dzięki czemu w każdym momencie możemy skrócić wycieczkę i wrócić do wsi. Spacer sosnowym lasem, w porównaniu do początku trasy wydaje się być mało ciekawym. Teren jest pofałdowany, jednak w większości dość płaski. Pochowane wśród drzew ostańce nie robią takiego wrażenia jak te pod Olsztynem. Jednak las jest bardzo zadbany, szlak dobrze oznaczony, a ludzi zdecydowanie mniej niż przy atrakcjach.

Pod koniec naszej wycieczki (ok 10km), kiedy ilość turystów się zwiększa, a ostańce jakby bliżej i większe, żegnamy się z żółtym szlakiem. Od pewnego momentu nasza trasa zbiega się z trasą zieloną. To właśnie zielony szlak pozwoli nam na powrót na Górę Biakło.

Lipówki

Małe podsumowanie

Podsumowując- dla leniwych proponuję spacer przez Lipówki do zamku i z powrotem. Dla mega leniwych wystarczy wejść na Lipówki (850m) i podziwiać zamek z daleka. Najciekawsze miejsca znajdują się blisko parkingu. Do jaskiń nie ma poprowadzonych szlaków, są niedostępne dla zwiedzających. Cały szlak nie jest nudny, jest po prostu mniej spektakularny od jego początku.

Długość trasy: 12,7km

Trudność trasy: łatwa do średniej

Opłaty: brak

Leave a comment