Rezerwat Beka- ścieżka dydaktyczna to najlepszy sposób na szczegółowe poznanie tego niezwykłego miejsca. Rezerwat znajduje się przy brzegu Zatoki Puckiej, na południe od Pucka i mieści się w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Co wyróżnia ten teren od innych? Łąki w okresie jesienno-zimowym są zalewane przez słone wody zatoki. Dzięki zasoleniu i regularnemu wypasaniu bydła, wykształciły się unikatowe siedliska roślinne- słonawy. W latach 70-tych zauważono wyjątkowość tych terenów, dlatego postanowiono objąć je ochroną rezerwatu.

Zalane łąki

Kilka lat później zakończono wypasanie bydła (z racji terenu chronionego) i słonawy zaczęły zanikać, a ich miejsce zajęły trzciny. Okazało się, że bez wypasów słonawy nie mogą istnieć, dlatego aktualnie prowadzi się kontrolowaną gospodarkę rolną.

Rezerwat Beka jest również schronieniem dla ogromnej ilości ptaków wędrujących. Z rzadko spotykanych gatunków możemy tu znaleźć biegusa zmiennego czy pliszkę cytrynową. W niektórych okresach (m.in. od 1go marca) ścieżka dydaktyczna jest zamknięta. Jest to jeden z rezerwatów, do których nie wolno wprowadzać psów.

Słonawy

Jak dojechać?

Samochód możemy zostawić przy polnej na wysokości wieży widokowej. Od strony Trójmiasta jedziemy w kierunku na Władysławowo DW 216 i w Rekowie Górnym skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do Mrzezina , zjeżdżamy z górki w kierunku Gdyni i skręcamy w lewo w polną drogę. Do rezerwatu prowadzi również ścieżka rowerowa.

Rezerwat Beka- ścieżka dydaktyczna opis trasy

Jeżeli przyjechaliśmy od strony Mrzezina szlak zaczynamy na wysokości wieży widokowej. Wstęp na wieżę jest darmowy. Z góry rozciąga widok na Zatokę Pucką i łąki.

Wieżą widokowa w rezerwacie beka

Trasa prowadzi polnymi ścieżkami wśród łąk, częściowo nad samą Zatoką. Ponieważ przybrzeżne pola są okresowo zalewane trzeba się liczyć z tym, że część dróg będzie pod wodą i przydadzą się wysokie buty, albo nawet kalosze. Najciekawsza część ścieżki prowadzi po okręgu, ale można przedłużyć spacer o dodatkowe 2km betonowymi płytami w kierunku Rewy. Po drodze spotkamy tablice dokładnie opisujące rezerwat i okoliczną przyrodę. Atrakcjami, które tu znajdziecie są drewniane mostki, pomost z widokiem na słonawy i pozostałości po wsi Beka, którą zabrały wody zatoki. Jeżeli stoi woda to największą atrakcją jest przejście suchą stopą 🙂 Cała trasa liczy ok 6km, a po okręgu 3,5km.

W okresie letnim ścieżkę odwiedzają tłumy turystów. Wydaje mi się, że najlepszym okresem do spacerów jest koniec lutego, kiedy pola są pozalewane i najbardziej malownicze. Jest to jedna z tych tras, dla których warto poświęcić więcej czasu i uwagi.

Długość trasy: 3.5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W okolicy znajdziesz również: pieszo przez Półwysep Helski

Jak również: Zielony Szlak Puszczy Darżlubskiej Wejherowo-Jezioro Dobre

Leave a comment