Rezerwat Pazurek ścieżka dydaktyczna znajduje się w powiecie olkuskim, między miejscowościami Jaroszowiec a Pazurek. Rezerwat chroni zarówno przyrodę ożywioną- m.in znajdziemy tu storczyki, czosnek niedźwiedzi czy różne odmiany buczyny, jak i wapienne ostańce. Obszar chroniony znajduje się na wysokości ok 400 m.n.p.m. Najbardziej spektakularne są Zubowe Skały, których pionowe ściany sięgają do 18m i uprawiano na nich wspinaczkę skalną. Wśród skał znajdziemy również jaskinie (nie ma możliwości ich eksploracji).

Zubowe

Jak dojechać?

Do ścieżki można dojechać zarówno od strony Jaroszowca, jak i Pazurka. Główny parking znajduje się przed Pazurkiem na drodze wojewódzkiej nr 783 jadąc od strony Olkusza. Drugi zdecydowanie mniejszy parking (przy stacji kolejowej) znajduje się w miejscowości Jaroszowiec Olkuski. Z Olkusza lub Zawiercia DW 789 jedziemy na Klucze, a następnie na Jaroszowiec.

Rezerwat Pazurek ścieżka dydaktyczna- opis trasy

Niezależnie od której strony zaczynamy, najpierw mamy krótki szlak doprowadzający do naszej trasy. Ścieżka oznakowana jest czerwonym trójkątem. Cała trasa od Jaroszowca liczy ok 4km po pętli. Oznakowanie jest dokładne i bezproblemowe. Njapierw musimy przejść tunelem pod torami i zaśmieconą ścieżką dojść do początku trasy. Główny szlak prowadzi po wzgórzach porośniętych bukowym lasem i należy do łatwych. Jedyną atrakcją na tej krótkiej wycieczce są Zubowe Skały i przejście pomiędzy nimi. Jest to doskonała trasa dla młodszych turystów, z wózkiem też się da, ale pomiędzy ostańcami trzeba będzie go przenieść. Ścieżka często wznosi się i opada, więc odrobinę męczy. Nie spodziewajcie się widoków. Wzgórza są na tyle porośnięte, że nie da się podziwiać krajobrazu, ale pofałdowanie terenu i pojawiające się od czasu do czasu ostańce wystarczą, żeby ścieżka była atrakcyjna.

Rezerwat Pazurek

Nie jest to wycieczka na cały dzień, raczej dość szybki spacer w ciekawym terenie.

Długość trasy: 4km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W bliskiej odległości znajdziesz również: Wokół Sokolich Gór szlakiem olsztyńskim

Leave a comment