Szlakiem pięciu jezior to kolejna z propozycji Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Tym razem znajdujemy się w północnej części parku, we wsi Wąglikowice (skąd już ruszaliśmy na szlak- Szlak Kręgów kamiennych we Wdzydzkim PK). Na niecałych 7 km mamy zapoznać się z pięcioma kaszubskimi jeziorami. Ciekawą sprawą jest to, że jakby człowiek nie liczył, to pięciu jezior nie znajdzie. Przy trasie znajdziemy zaledwie 3 jeziora, z czego jedno w dość sporej odległości. Jak się uprzemy, to możemy doliczyć się 4go akwenu, ale piąty jest już mocno naciągany. Tylko część ścieżki mieści się w granicach parku krajobrazowego. Nie jest to jakiś szczególnie atrakcyjny szlak, ale oczywiście to tylko moje subiektywne wrażenie. Generalnie we Wdzydzkim PK ścieżki przyrodnicze są słabo poprowadzone.

Jak dojechać?

Wąglikowice znajdują się 12km na południe od Kościerzyny, na trasie Kościerzyna-Wdzydze Kiszewskie. Najlepiej zaparkować niedaleko cmentarza, który znajduje się przy samym lesie.

Szlakiem pięciu jezior- opis trasy

Ścieżka zaczyna się w centrum wsi, ale my ruszamy od cmentarza w kierunku lasu. Trasa oznakowana jest czerwonym skośnym paskiem na białym kwadracie. Idziemy leśną drogą udostępnioną do ruchu. Po niedługim czasie docieramy do jeziora Kramsko Małe. Tutaj na drodze prowadzącej na brzeg znajdujemy znak zakazu wjazdu i informację o terenie prywatnym, więc idziemy dalej. W niedalekiej odległości znajdziemy zejście nad wodę. Jest to jedyna możliwość tak bliskiego kontaktu z akwenem wodnym na tym szlaku.

Jezioro Kramsko Małe

Wracamy na główną drogę. Teraz po lewej stronie mamy las, a po prawej pola i łąki. W oddali możemy zobaczyć fragment jeziora Białego. Szlak skręca w lewo i wchodzimy w las. Jest to najładniejsza część ścieżki. Idziemy wśród drzew iglastych, w dość gęstym drzewostanie. Po lewej stronie mijamy jezioro Kramsko Duże, właściwie bez możliwości zejścia nad brzeg.

Urokliwym miejscem jest też mostek nad rzeką Dębrznicą. Jest to króciutka, 5km rzeczka wpadająca do jeziora Kramsko Duże.

Dębrznica

Po ominięciu mostka zostają nam niezbyt ciekawe 3km marszu leśną, szeroką drogą, wśród zabudowań i niedługi spacer po wiejskich chodnikach.

Podsumowując: Wdzydzki Park Krajobrazowy dysponuje niesamowicie ciekawymi i pięknymi jeziorami. Dlaczego akurat tutaj wyznaczono ścieżkę? Nie mam pojęcia.

Długość trasy: 6,83km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również:

Jezioro Schodno- trasa edukacyjna

Leave a comment