Ścieżka Jeziora w miejscowości Słupie to propozycja Wigierskiego Parku Narodowego na zapoznanie się z istotnym elementem przyrodniczym, jakim są jeziora. Na tej stosunkowo niedługiej trasie znajdziemy mnóstwo pomostów i podestów widokowych na 3 jeziora: Wigierskie, Wigierskie Długie i Suchar Wielki. W przeciwieństwie do większości tego typu tras, szlak jest nieregularny, a jego część przebiega po drogach asfaltowych w ruchu samochodowym. W okresie letnim może to być spora niedogodność, dlatego polecam przejście trasy w okresie zimowym, co jak się okazuje, wcale nie umniejsza jej atrakcyjności.

Jak dojechać?

Musimy dojechać do miejscowości Gawrych Ruda. Najłatwiej będzie od Suwałk DW653 dojechać do miejscowości Krzywe i skręcić w prawo. W Gawrych-Rudej na rozwidleniu dróg zjeżdżamy w lewo i jedziemy do końca drogi cały czas prosto. Jest tu duży leśny parking. Możemy też zatrzymać się chwilę wcześniej na parkingu nad jeziorem Wigry. Oba parkingi są darmowe.

Ścieżka Jeziora w miejscowości Słupie- opis trasy

My skorzystaliśmy z pierwszego parkingu, znajdującego się zaraz nad jeziorem. Znajdziemy tu pomost widokowy i mnóstwo wyciągniętych na brzeg łódek.

Półwysep łysocha

Obchodzimy półwysep Łysocha dookoła. Najpierw musimy przejść kilkaset metrów asfaltem i wchodzimy wąską ścieżką w las. Docieramy nad brzeg jeziora i cały czas idziemy skrajem, aż wracamy z powrotem na parking.

Teraz wyruszamy asfaltem w prawo. Zanim dojdziemy do drugiego parkingu, mijamy po drodze 2 pomosty widokowe- jeden na torfowiska, a drugi na jezioro Wigry.

Od dużego parkingu kierujemy się w prawo i szeroką ścieżką leśną idziemy na pomost widokowy na jeziorze Suchar Wielki. Jest to jezioro dystroficzne, powoli zarastające. Fragmenty pływającego torfu tworzą małe „wyspy” pływające przy brzegu jeziora.

Jezioro Suchar wielki

Od pomostu, tą samą drogą, wracamy na duży parking. Tym razem przecinamy go prosto i kierujemy się na leśniczówkę. Drogą pośród łąk dochodzimy do pomostu na jeziorze Wigierskim Długim.

Jezioro Długie Wigierskie

Stamtąd już wracamy na nasz mały parking przy jeziorze.

małe podsumowanie

Ścieżka Jeziora w miejscowości Słupie jest bardzo atrakcyjna dla każdego turysty, niezależnie od wieku. Można ją dowolnie skracać, dlatego każdy da sobie radę. Pomosty pojawiają się praktycznie co chwilę, więc nie można się tu nudzić. Myślę, że w ciepłe weekendy szlak cieszy się sporym zainteresowaniem, więc nie można liczyć na samotne podziwianie krajobrazów. Trasa przygotowana i oznaczona jest doskonale. Pamiętajcie o wykupieniu karty wstępu do parku, której koszt to 7zł za osobę dorosłą za dzień. Karty można kupić w większych sklepach i siedzibie parku, a także na stronie https://wpn.eparki.pl/

Długość trasy: 6,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: wstęp do parku- 7zł za osobę, za dzień

W pobliżu znajdziesz również:

Czerwonym szlakiem wzdłuż Czarnej Hańczy

Inne ciekawe trasy z jeziorami w roli głównej:

Szlak Kręgów kamiennych we Wdzydzkim PK
Szlak pięciu jezior- Dolina Słupi

Leave a comment