Park Krajobrazowy Doliny Słupi znajduje się pomiędzy Słupskiem a Bytowem. Obejmuje obszar biegu rzeki Słupi, liczne torfowiska i jeziora. Teren jest silnie zalesiony, zamieszkuje go liczne ptactwo, a w zbiornikach wodnych znajdziemy wiele gatunków ryb. Na terenie parku znajduje się naprawdę dobrze utrzymana sieć ścieżek i szlaków turystycznych, trasa spływu kajakowego i trasa elektrowni wodnych.

Jak dojechać?

Jeziora znajdują się na trasie Lębork-Bytów. Szlak pięciu jezior zaczyna się na leśnym parkingu między miejscowościami Łupawsko a Soszyca. Witają nas wiaty ze stolikami i liczne tablice informacyjne. Z parkingu rozpościera się widok na leżące poniżej Jezioro Modre, do którego prowadzi ścieżka wyznaczona przez płot z grubego sznura.

 

Szlak pięciu jezior- trasa


Jezioro to nie jest duże, za to bardzo cenne ze względu na występowanie w nim lobelii jeziornej- rośliny reliktowej, zasiedlającej tylko bardzo czyste akweny wodne. Uroku dodaje osadzenie jeziora w środku lasu i mały, drewniany pomost.


Przez chwilę idziemy wzdłuż jeziora, po czym ścieżka skręca w głąb lasu. Nasz szlak oznakowany jest zielonymi tablicami, pokazującymi kierunek trasy. Docieramy do drogi asfaltowej, którą przecinamy i ścieżką schodzimy do jeziora Jasień.


Jezioro Jasień to największy akwen wodny na naszej drodze i w całym parku krajobrazowym. Zajmuje bagatela 577ha i został sztucznie podzielony na 2 części. Wypływa z niego rzeka Łupawa. Jezioro upatrzyły sobie sieje, sielawy i raki, można tu również znaleźć gniazda gągoła.


Po drodze, nad brzegiem znajdujemy stare fundamenty budynku, ale nie wiemy co się w nim znajdowało. O jezioro zahaczamy tylko od strony południowej, po czym idziemy lasem aż do zabudowań, gdzie przecinamy znowu drogę asfaltową i schodzimy nad kolejne jezioro.


Jezioro Oborowo Duże to miejsce, gdzie możemy rozłożyć się na plaży i zrobić sobie grilla. Niestety jest zakaz rozpalania ognia i biwakowania. Przy brzegu skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż tafli wody, gdzie możemy podziwiać pracę bobrów.

Elektrownia wodna

Następnie podchodzimy pod wzniesienie i idziemy lasem aż do Elektrowni Wodnej Struga. Przy rzece znajduje się ławka i bardzo uroczy mostek. Elektrownię można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-14. Koszt wejścia to: dorośli 6zł, a dzieci i młodzież 3zł.

 

 

 
 


Nasz szlak prowadzi teraz do wsi Soszyca. Idziemy betonowymi płytami aż do drogi asfaltowej, którą przecinamy i wchodzimy z powrotem na ścieżkę leśną. Przez jakiś czas towarzyszy nam rzeka Słupia, mijamy również miejsce postojowe, taki „punkt widokowy” na rzekę.
Dalej idziemy ścieżką leśną aż do przejścia między dwoma jeziorami: Pomysko i Żabim. Są to jeziora ubogie w roślinność, torfowe o pH wody kwaśnym. Ich wody są bardziej brunatne, a brzegi porasta mech. Od tego miejsca z powrotem na parking mamy ok 500m.Dla spragnionych większej ilości jezior to po drugiej stronie drogi, przy parkingu mamy jezioro Oborowo Małe, nad które można zejść ?

Długość trasy: 7.5km
Trudność trasy: łatwa

Koszt wstepu: parking i szlak są darmowe. Trzeba zapłacić za wejście do elektrowni.

 

Jeżeli podobała Wam się ta propozycja, to zapraszam na kolejny szlak w tym parku: https://www.wiedzmawruchu.pl/?p=41

Leave a comment