Kaszubski Park Krajobrazowy powstał w 1983r. na terenie 3-ech powiatów- kartuskiego, kościerskiego i wejherowskiego. Ponieważ występuje tu karajobraz podgórski, dominują liczne wzniesienia i jeziora. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Pomorza- Wieżyca- 328 m. n.p.m.

Jak dojechać?

Leśniczówka w Mirachowie- z tego miejsca rozpoczynamy nasz spacer. Nie tak łatwo tu trafić, dlatego najlepiej posiłkować się nawigacją:-) Samochód zostawiamy na sporym, darmowym parkingu. Godne uwagi: po prawej stronie mijamy wiatę z zadaszeniami i leśnym polem kempingowym. Super miejsce na nocleg. Korzystaliśmy z niego dwukrotnie, ale trzeba to ustalić z p.leśniczym. Koszt noclegu to prawdopodobnie 15zł za namiot. Jest miejsce na ognisko, toaleta i bieżąca woda. W czerwcu organizowany jest tu koncert bluesowy.

 

Rezerwat Lubygość- trasa


Mijamy pole namiotowe i brukowaną ścieżką schodzimy do jeziora Lubogoszcz. Jeżeli nocujemy na polu namiotowym z pewnością warto wybrać się na zachód słońca, bo zachodzi idealnie na przeciwległym brzegu.


Kierujemy się oznaczeniami na kamieniach. Przy dębie nad jeziorem skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż brzegu aż do tablicy edukacyjnej. Po drodze mijamy „jaskinie”- groty zlepieńcowe.

 


Od tablicy skręcamy w prawo i idziemy w górę parowy ścieżką wyznaczoną przez drewniane barierki. Po chwili widzimy bialo-czerwone opaski na drzewach i metalowy krzyż. Znajdujemy się przy bunkrze Ptasia Wola, w którym przed gestapowcami broniło się 20 żołnierzy Gryfa Pomorskiego. Do bunkra można wejść i wyjść przez klapę znajdującą się kilka metrów dalej.


Spod bunkra kierujemy się lasem i oznakowanym na czerwono szlakiem do punktu widokowego Szczelina Lechicka.  Dzięki wyciętym drzewom i krzakom rozpościera się przed nami widok na okoliczne jeziora. Ponieważ mamy tu do dyspozycji kilka drewnianych ławek, możemy spokojnie odpocząć.

 


Kierujemy się dalej szlakiem czerwonym i leśną ścieżką schodzimy do przejścia między dwoma jeziorami- Rezerwatu Szczelina Lechicka. Przechodzimy przez drewniany, zapadający się mostek i porzucamy szlak czerwony, który biegnie w prawo. My skręcamy w lewo.


Teraz kierujemy się cały czas prosto, idąc wzdłuż brzegu jeziora Kocenko, następnie mijamy torfowisko i z powrotem jesteśmy nad jeziorem Lubogoszcz.

Wzdłuż jego brzegu docieramy do brukowanej ścieżki, którą wracamy do parkingu.

Podsumowując, trasa jest zróznicowana i ciekawa. My przedłużyliśmy ją o rezerwat Szczeliny Lechickiej, dlatego że szlak wokół rezerwatu Lubygość dotyczy tylko jeziora Lubogoszcz. W lesie jest spokojnie, nie ma zbyt wielu spacerowiczów na trasie.

Długość trasy: 7.5km
Trudność trasy: łatwaOpłaty: brak


Leave a comment