Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979r. Swoim zasięgiem obejmuje od północy obszary Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa, a od południa obszary Gdyni, Sopotu i Gdańska. Jego najcenniejszym walorem przyrodniczym jest polodowcowa rzeźba terenu. Znajdziemy tu torfowiska, jeziora rynnowe, głazy narzutowe, wysokie zbocza z głębokimi dolinami i potokami o charakterze podgórskim. Jest to park ściśle związany s obszarami wysoko zurbanizowanymi, miejsce rekreacji dla mieszkańców Trójmiasta. Poprzecinany jest licznymi szlakami PTTK i posiada 2 ścieżki edukacyjne, w tym tylko jedną szczątkowo oznakowaną.
Dolina Samborowo
Nazwa tej doliny wywodzi się od imienia księcia pomorskiego Sambora I, który założył w Oliwie zakon cysterski. Znalazłam informację, że na przejście tej ścieżki edukacyjnej trzeba przeznaczyć 3 godziny. Nie znam nikogo, kto potrzebowałby AŻ 3-ech godzin do przejścia 3.25km trasy. Chyba, że się zgubi…
Jak dojechać?
Nasza trasa zaczyna się na parkingu, na końcu ulicy Abrahama w Gdańsku. Parking jest darmowy, jednak z powodu dużego zainteresowania trasami wśród biegaczy i rowerzystów może być problem z zaparkowaniem auta.
Na wejściu na ścieżkę, na tablicy, mamy mapkę i jeżeli nie zniechęcę Was tym tekstem do przejścia tej trasy, to zróbcie tej mapce zdjęcie. W Dolinie Samborowo nie ma dalszych oznaczeń trasy, nie ma też zasięgu internetowego.
Trasa
Ścieżka biegnie po pętli i na jej trasie zaznaczonych jest 10 przystanków i szczerze mówiąc, nie wiem co ich autor miał na myśli. Jeżeli nie zrobimy sobie fotki mapki to nie mamy zielonego pojęcia co po drodze mijamy, ani gdzie poszczególne punkty się znajdują. Przystanki zaznaczone są drewnianymi, wbitymi słupkami (wystającymi na ok 30cm z ziemi) z numerem przystanku. Przez las przebiega również masa innych ścieżek, w tym zielony szlak PTTK i naprawdę bardzo łatwo zejść z trasy.
Jakby mało było problemów, to na wysokości 7-go słupka była wycinka drzew, których gałęzie skutecznie utrudniają marsz i dają mylne wrażenie, że się zgubiliśmy.
Dolina Samborowo to dobre miejsce na spacer z psem (chociaż sporo tu ludzi), lub uprawianie sportów na świeżym powietrzu. Nie polecam przyjeżdżania tu specjalnie, bo to na prawdę strata czasu. Myślę, że Trójmiejski Park Krajobrazowy jest w stanie zaoferować mnóstwo pozytywnych wrażeń, ale nie na tej ścieżce. Mam nadzieję, że jak tylko przejdzie mi chwilowa niechęć, to odwiedzę ten park raz jeszcze i znajdę dużo ciekawszą trasę.
Długość trasy: 3.25km
Trudność trasy: średnia
Opłaty: brak