Szlaki piesze Wydmy Lubiatowskiej to przygotowane przez nadleśnictwo 3 propozycje, w tym ścieżka edukacyjna. Wydma Lubiatowska jest ruchomą wydmą śródlądową, znajdującą się blisko morza pomiędzy Białogórą a Lubiatowem. Jej wysokość sięga 35m.n.p.m. i przemieszcza się w tempie 2-4m na rok. Żeby spowolnić jej ruch została obsadzona kosodrzewiną. Nadleśnictwo wykonało ogrom pracy związanej z uatrakcyjnieniem tego terenu i wybudowaniem zaplecza turystycznego. Znajdziemy tu liczne wiaty, punkty widokowe, nowe mostki nad rzeką Bezimienną i ścieżkę dydaktyczną.

Wydma Lubiatowska

Jak dojechać?

Do wydmy można dojść albo od strony Lubiatowa albo od strony Białogóry. Ja wybrałam Białogórę. Jest to niewielka turystyczna wioska położona nad morzem w powiecie puckim. W Białogórze jedziemy drogą do głównego wejścia na plażę. Samochód możemy zostawić albo na bezpłatnym niewielkim parkingu przy ul Harcerskiej albo na płatnym parkingu nadleśnictwa (tutaj też można kempingować kamperem).

Opis trasy

W Białogórze nie kierujemy się na główny deptak, tylko ul. Harcerską wchodzimy w las. Trzymamy się cały czas ścieżek po prawej stronie, blisko morza, żeby dojść do rzeki Bezimiennej. Po drodze mijamy wejścia na plażę i wiaty turystyczne. Przy rzece idziemy główną drogą w lewo aż do ścieżki z mostkiem (ok 100-200m). Przechodzimy przez mostek i idziemy drogą tak długo, aż dojdziemy do pierwszego punktu widokowego.

Punkt widokowy

Tą samą ścieżką podążamy dalej, aż dojdziemy do wiaty, gdzie znajdziemy mapę z zaznaczonymi szlakami. Tutaj możemy wybrać, która trasa najbardziej nas interesuje, albo dowolnie te trasy połączyć. Zaraz obok znajdziemy kolejny punkt widokowy, który jest najbardziej spektakularny.

Z tego punktu kierowałam się na wieżę przeciwpożarową, żeby zejść z wydmy na ścieżkę okrążającą wydmę od strony południowej. Schodzimy z wydmy i od razu trafiamy do zielonego raju z niewielką rzeczką i urokliwymi mostkami.

Bezimienna

Tą drogą kierujemy się z powrotem na most na Bezimiennej i Białogórę. Po drodze znajdziemy jeszcze jeden punkt widokowy.

Nie jest to krótka trasa, dlatego warto poświęcić sobie na nią kilka godzin. Poza sezonem letnim na wydmie jest kompletnie pusto, więc szczerze polecam każdą porę roku oprócz wakacji. Szlaki piesze Wydmy Lubiatowskiej to ciekawa propozycja dla wszystkich, którym znudzi się leżakowanie na plaży.

Długość trasy: 15km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: parking w Białogórze

Trasę znajdziesz również w filmie:

W pobliżu znajdziesz również: Białogóra- Szklana Huta szlak pieszy, albo trochę dalej… Mierzeja Sarbska i borowiki amerykańskie

Leave a comment