Szlak w Jarze Rzeki Raduni to najbardziej ekstremalny szlak w województwie pomorskim. Jest on fragmentem niebieskiego szlaku średniodystansowego z Sopotu do Kartuz (69,2km). Przez rezerwat prowadzi zaledwie ok 3-ech km trasy, ale jest ona wymagająca fizycznie. Powalone pnie drzew i masa wystających korzeni, a także ciągłe wznoszenie się i opadanie szlaku powodują, że na ten odcinek trzeba sobie przeznaczyć ok. godziny czasu. W zamian otrzymujemy widoki na meandrującą rzekę, która ma w tym miejscu górski przebieg. Nie jest to trasa dla małych dzieci, gdyż w wielu miejscach będzie trzeba je przenosić.

Radunia

Jak dojechać?

W miejscowości Babi Dół na krajowej 20stce Kościerzyna- Gdynia musimy skręcić obok restauracji „Schabowy raz” na Babi Dół PKP. Możemy zaparkować na specjalnym parkingu leśnym blisko szlaku, lub pod stacją PKP i wtedy nasz szlak będzie o ok. kilometr dłuższy.

Szlak w Jarze Rzeki Raduni- opis trasy

Od parkingu schodzimy w dół asfaltem do mostu. Tutaj skręcamy w lewo i wchodzimy na niebieski szlak. Do końca rezerwatu mamy ok 2km odcinek, który możemy śmiało sobie przedłużyć w zależności od możliwości fizycznych i chęci. Droga biegnie po ścianie wąwozu, więc po deszczach jest tu błotniście i ślisko. Trasa lubi zmieniać wysokość, często trzeba kombinować z powodu przewróconych drzew. Wystające korzenie nie poprawiają komfortu spaceru, dlatego trzeba zaopatrzyć się w dobre buty i odpowiednią ilość czasu.

Jar Raduni

Niezbędnym może okazać się również spray na komary, bo przez większość sezonu letniego jest ich tu ogromna ilość. Wrócić możemy tą samą drogą lub ścieżką wzdłuż torów. Ścieżka ta wychodzi prosto na parking.

Ścieżka w Jarze Rzeki Raduni to ciekawa propozycja dla tych, co mają dość prostych leśnych szlaków. W zamian za odrobinę trudu znajdziemy się w niesamowicie zielonym miejscu z ciekawie meandrującą rzeką. Radunia często wykorzystywana jest do niełatwych przepraw kajakowych, jednak w rezerwacie pływanie jest zabronione.

Długość trasy: w najkrótszym wariancie trochę ponad 4km

Trudność trasy: trudna

Opłaty: brak

W okolicy znajdziesz również: Rezerwat Lubygość- Kaszubski Park Krajobrazowy, albo bardziej samochodowo: Okolice Kartuz- tylko Szymbark i Wieżyca?

Leave a comment