Szlak pieszy w Juszkach to trasa przyrodnicza przygotowana przez Wdzydzki Park Krajobrazowy. Juszki to kaszubska wieś położona nad jeziorem Mielistym w parku krajobrazowym. Sama wieś wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych ze względu na walory kulturowe i specyficzną zabudowę. Trasa szlaku jednak nie zahacza o zabudowania, a tereny leśne i 5 jezior lobeliowych.

Jak dojechać?

Z Kościerzyny jedziemy drogą wojewódzką 214, skręcamy na Rotenbark i dalej cały czas prosto przez Dębrzyno do Juszek. Samochód możemy porzucić gdzieś we wsi.

Szlak pieszy w Juszkach opis trasy

Trasa jest prosta i dobrze oznakowana kolorem żółtym. Całość to 5km po pętli, większość drogi prowadzi szerokimi traktami leśnymi. Z Juszek ruszamy od tablicy nr 1 w lewo i idąc cały czas prosto docieramy do pierwszego jeziora, które mamy po prawej stronie. Niestety część z terenu wokół jeziora jest prywatna z zakazem wstępu. Zaraz za jeziorem Mielistym znajdziemy jezioro Głęboczko. Tutaj koło tablicy edukacyjnej możemy zejść ścieżką do samego akwenu.

Jezioro Głęboczko

Po ok 2óch km skręcamy w lewo i po niedługim czasie dochodzimy do wiaty turystycznej, skąd mamy widok na znajdujące się poniżej jezioro Wielkie Oczko.

Czkojezioro Wielkie

Jest tu jedyny problem ze szlakiem, który na chwilę znika. Nie schodzimy nad jezioro tylko dalej idziemy prosto. Docieramy do głównej drogi i skręcamy w lewo. Znajdujemy się przy jeziorze Długim, które będzie nam towarzyszyło aż do asfaltu. Średnio tu z zejściem nad wodę, gdyż znowu trafiamy na tereny prywatne. Dochodzimy do asfaltu, którym wracamy do auta.

Szlak jest bardzo prosty i jak na tak krótki dystans bogaty w jeziora. Niestety nie są one dobrze wyeksponowane i często trudno do nich zejść. Nie spodziewajcie się super atrakcyjnych widoków. Jest to raczej przyjemny spacer po lesie. Nie znajdziecie tu również zbyt wielu turystów, za to jesienią sporo ludzi zbiera tu grzyby. Trasa jak najbardziej nadaje się na spacer z dzieckiem, czy też wózkiem.

Długość trasy: 5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziecie również: Wdzydze Kiszewskie- szlak pieszy, a także: Szlak Kręgów kamiennych we Wdzydzkim PK

Leave a comment