Szlak pieszy w parku Unteres Odertal to jeden z wielu szlaków pieszych proponowanych przez ten niemiecki park narodowy. Nationalpark Unteres Odertal znajduje się na zachodnim brzegu Odry i ma 50km długości. Razem z Cedyńskim PK i PK Doliny Dolnej Odry stanowi jednolity obszar ochronny. Zimą większość łąk zalanych jest przez rzekę i stanowi schronienie dla ptaków wędrownych. Latem łąki dostępne są dla turystyki pieszej, konnej i rowerowej. Istnieją również wyznaczone trasy całoroczne. Postanowiłam wybrać szlak letni, żeby móc zobaczyć starorzecza Odry i łąki polderowe ( przeznaczone do zalania w momentach wysokiego stanu rzeki).
Jak dojechać?
Granicę najlepiej przekroczyć w Gryfinie. Po przejechaniu przez most po prawej stronie znajdziecie wieżę widokową. Jedziemy na parking przy Teerofenbrucke. Skręcamy w lewo na szosę B2, przejeżdżamy przez Gartz i na długiej prostej w lesie skręcamy w lewo. Brukowaną drogą przy ścieżce rowerowej dojeżdżamy do leśnego parkingu, który jest bezpłatny.
Szlak pieszy w parku Unteres Odertal – opis trasy
Nasza trasa prowadzi po pętli i jej całkowita długość to 11,3km. Jest to prosta droga, częściowo asfaltowa, a częściowo po płytach. Jest całkowicie płaska, dlatego doskonale nadaje się na spacer z wózkiem. W miesiącach zimowych jest ona zamknięta. Od parkingu idziemy asfaltową drogą przez most i skręcamy w lewo. Po przejściu paruset metrów znajdziemy strzałkę kierunkową w prawo, w polną drogę. Cały czas idziemy w terenie odkrytym, więc nie polecam trasy na mocno nasłoneczniony dzień. Mi się udało przejść szlak w mocno pochmurnej pogodzie, ale za żadne skarby nie chciałabym tam pięknego słońca.
Po drodze mijamy różnej długości fragmenty starorzeczy i kanałów. Przechodzimy przez kolejne mostki i mijamy pasące się na łąkach krowy.
Po ok 6km docieramy nad Odrę, gdzie znajdziemy wiatę turystyczną. Stąd idziemy w prawo i po krótkim spacerze wzdłuż rzeki wracamy na łąki. Ta część spaceru przez polder jest krótsza i dość szybko docieramy do asfaltowej ścieżki rowerowej, która prosto prowadzi nas z powrotem do mostu, gdzie zaczęliśmy wędrówkę.
Trasa nie jest zbyt często używana, większy tłok znajdziemy na ścieżce rowerowej. Ciężko mówić też o wybitnej atrakcyjności tego szlaku. Niewątpliwie jest on warty przejścia dla zapoznania się z nadrzecznym krajobrazem i próbą zaobserwowania ptaków wodnych. Możemy na szlak zabrać ze sobą psa, ale musi być na smyczy.
długość trasy: 11,3km
trudność trasy: łatwa
opłaty: brak
W okolicy znajdziesz również: Cedyński Park Krajobrazowy ścieżki przyrodnicze