Wdzydze Kiszewskie to niewielka wioska turystyczna znajdująca się nad jeziorem Gołuń we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Jezioro to wchodzi w skład kompleksu jezior- Zespołu Jezior Wdzydzkich nazywanego Kaszubskim Morzem. Jest to ogromny zbiornik wodny (1455ha), kształtem przypominający krzyż.

Wdzydze Kiszewskie

Wieś Wdzydze Kiszewskie znajdują się na samym „cyplu”: od południa przy Jeziorze Gołuń, a od zachodu i północy przy Jeziorze Jelenim. Cały ten półwysep możemy obejść korzystając z czerwonego szlaku PTTK- Szlaku Kaszubskiego. Żeby zatoczyć pętlę musimy skorzystać z drogi asfaltowej, albo z leśnej drogi oddziałowej.

Wdzydze Kiszewskie jak dojechać?

Od strony Kościerzyny kierujemy się na południe na Grzybowy Młyn i Wąglikowice. Z Wąglikowic mamy już tablice kierunkowe na Wdzydze. Od strony Czerska jedziemy na Wiele, gdzie skręcamy na Borsk, a następnie Olpuch. W sezonie problemem jest zaparkować na darmowych parkingach. Na szczęście jest też dużo parkingów płatnych. Ruch w sezonie jest okrutny, wieś jest niewielka i cała zastawiona autami. Poza sezonem letnim jest tu dużo przyjemniej, jednak większość punktów gastronomicznych jest zamkniętych.

Opis Trasy

Trasa prowadzi wzdłuż Jeziora Gołuń przez całą wieś i później wzdłuż Jeziora Jeleniego, więc tak jak nam się uda zaparkować, tak jesteśmy już na szlaku. W centrum wsi, na terenie Stanicy Wodnej PTTK znajduje się wieża widokowa. Wstęp na wieżę to 5zł za osobę dorosłą i 2,5zł za dziecko. Zapłacić można albo w recepcji, albo w automacie przy wejściu (bilet ulgowy można kupić tylko w recepcji). Wieża ma 3 platformy widokowe, na 10, 20 i 30m, a widok na jeziora jest niesamowity. Od wieży kierujemy się chodnikiem na północ, mijamy zejście na plażę, skąd można wynająć rejs statkiem widokowym. Są również liczne zejścia nad wodę i punkty wynajmu sprzętu wodnego.

Widok z wieży widokowej

Na końcu wsi zamieniamy chodnik na polną drogę i idziemy wzdłuż ośrodków wypoczynkowych pochowanych w lesie. Mijamy wszystkie płoty i już samym lasem schodzimy nad jezioro Jelenie. Ścieżka tutaj znacznie się zwęża i nie nadaje się na spacer z wózkiem. Maszerując wzdłuż brzegu, możemy podziwiać jedyną wyspę na tym jeziorze- Ostrówek.

Jezioro jelenie

I tutaj mamy dwie opcje do wyboru: albo idziemy do drogi asfaltowej, albo tak jak się kończy jezioro wchodzimy w las na linię oddziałową, którą śmigamy cały czas prosto aż do wsi. Około połowa trasy prowadzi przez zabudowania, w sezonie letnim musimy liczyć się ze sporym tłumem. Oprócz wieży widokowej we Wdzydzach znajdziemy muzeum etnograficzne.

Długość trasy: 6,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: 5zł za wejście na wieżę

Jeżeli szukasz inspiracji w pobliżu to zobacz jeszcze: Jezioro Schodno- trasa edukacyjna

Leave a comment