Warning: The magic method Vc_Manager::__wakeup() must have public visibility in /home/wiedzmawr/domains/wiedzmawruchu.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-manager.php on line 203
Ścieżka geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina - Wiedźma w ruchu

Ścieżka geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina prowadzi przez bardzo nietypowy dla polskiego krajobrazu obszar pojezierza antropogenicznego (stworzonego przez człowieka). W latach 1920-1973 wydobywano w tym miejscu węgiel brunatny, a następnie iły ceramiczne. Krajobraz był silnie zdegradowany przez przemysł wydobywczy. Po zakończonym wydobyciu postanowiono przywrócić te tereny przyrodzie. W miejscu wyrobisk odkrywkowych powstały jeziora, a także złagodzono skarpy wyrobisk i nasadzono rośliny. Resztę zrobiła już sama przyroda. Tak powstał ten niesamowity obszar, który możemy aktualnie podziwiać.

Miedziany

Jak dojechać?

Dla ścieżki przeznaczone są 3 parkingi leśne- 1 od strony Łęknicy i 2 od strony Nowych Czapli. Parking przy Łęknicy jest łatwo dostępny z DK 12 prowadzącej na przejście graniczne. Jak dla mnie jest to najlepszy punkt do przejścia całej ścieżki, gdyż znajduje się na samym początku szlaku. Drugi parking znajduje się blisko drogi wojewódzkiej nr 350 w Nowych Czaplach, a trzeci dosłownie z kilometr za wsią. Z ostatniego jest bardzo blisko na wieżę widokową. Parkingi są darmowe.

Ścieżka geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina opis trasy

Długość ścieżki to niecałe 5km w jedną stronę. Trasę możemy przejechać rowerem albo przejść pieszo. Ścieżka jest szeroka, jednak w weekendy letnie, przy dużym natężeniu turystów może być tu ciasno. Spacer rozpoczynamy od strony Łęknicy przechodząc przez drewnianą bramę zapraszającą nas do wejścia. Na terenie parku znajdziemy sporą ilość tablic inforamcyjnych, a także ławek, wiat turystycznych i śmietników. Teren jest nieznacznie pofałdowany, więc mimo że trzeba zrobić łącznie ok 9km, to nie jest to trasa męcząca.

akwen Dwójka

Dosłownie co kawałek spotykamy jeziorko o innym zabarwieniu wody, więc nasz zachwyt rośnie z każdym napotkanym akwenem.

jedynka

Największym zbiornikiem jest jezioro Afryka i nad nim znajduje się wieża widokowa. Posiada ona 2 tarasy widokowe na 14 i 24m. Przy dobrej pogodzie widać stąd wzniesienia szwajcarii saksońskiej. Za wieżą szlak prowadzi nas do ostatniego zbiornika i możemy wracać tą samą drogą, co jest jedynym minusem tej ścieżki.

Widok na afrykę i wieżę

Zbiorniki wodne są tu tak niesamowite, że spokojnie trzeba sobie przeznaczyć na zwiadzanie pół dnia. W najbliższej okolicy warto również odwiedzić Park Mużakowski, który znajduje się zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Serdecznie polecam zarówno geościeżkę jak i park. W tym regionie nie można się nudzić.

bad Muskau Mužakov

Długość trasy: ok 9km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Ścieżka geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina

Leave a comment