Ścieżka przyrodniczo-historyczna im.Wybranieckich to spotkanie z historią II Wojny Światowej na terenach Gór Świętokrzyskich. Oprócz części historycznej znajdziemy tu też część poświęconą przyrodzie. Obie ścieżki można połączyć w 7km wędrówkę, albo wybrać jedną z nich. Lasy Cisowskie to piękna buczyna karpacka z domieszką jodły. Na tej trasie nie spodziewajcie się widoków, dlatego że jest tu pełne zadrzewienie. Przede wszystkim będzie to spacer po lesie z dużą dawką historii. Lasy w okolicach Daleszyc służyły za schronienie partyzantom. Od Powstania Styczniowego aż do II Wojny Światowej różne oddziały walczyły w tych lasach o wolność Polski.

Jak dojechać?

Obie trasy mają swój początek w miejscowości Cisów. Dojedziemy tu z Kielc DW 764. W Cisowie skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto aż do parkingu leśnego i wiaty turystycznej.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna im.Wybranieckich opis trasy

Na miejscu mamy do wyboru ścieżkę przyrodniczą i historyczną. Przyrodnicza jest znacznie krótsza (niecałe 2km) i oznakowana dębowym liściem. Ścieżka historyczna to ponad 5km trasy oznakowanej symbolem Polski Walczącej. Szlaki częściowo się pokrywają, dlatego bez problemu możemy je połączyć.

Ruszamy wg oznaczeń ścieżki historycznej. Gęsto poustawiane tablice ciekawie i dokładnie opisują wydarzenia historyczne. Szlak prowadzi pod górkę, a następnie ostro schodzi w dół.

W oczy rzuca się bukowy las i dość niskie jodły, które dla mnie- człowieka z północy Polski, są miłą odmianą po naszych świerkach i sosnach. Szkoda tylko, że nie było jeszcze liści na drzewach.

Docieramy do pomnika Powstańców Styczniowych, skąd szerokim duktem wędrujemy do kolejnego wejścia na wąską ścieżkę wśród drzew.

Po niedługim czasie trafiamy na kolejny pomnik. Tym razem jest to miejsce stacjonowania oddziału partyzanckiego AK „Wybranieccy”. Ścieżka wznosi się pod niedużym kątem, więc powrót nie jest zbyt wymagający fizycznie. Docieramy do łączenia szlaków i wchodzimy na ścieżkę przyrodniczą. Tutaj mamy już tablice dotyczące fauny i flory cisowskich lasów. Musimy trochę bardziej pilnować szlaku, bo idziemy „pod prąd”. Ścieżka kończy się na parkingu na którym zostawialiśmy auto.

Długość trasy: łącznie to 6,5km

Trudność trasy: średnia

Przewyższenia: 215m

Opłaty: brak

Wśród ścieżek historycznych znajdziesz również:

Historyczno-przyrodnicza ścieżka Solniki

Leave a comment