Szlakami PTTK w Zaborskim PK – tym razem pętla będzie krótsza i mniej spektakularna, co nie znaczy że nieatrakcyjna. Przenosimy się na północną granicę parku, aby przejść kolejny fragment zielonego szlaku Zaborskiego i niebieskiego szlaku Rzeki Zbrzycy. Łącznikiem między szakami będzie ten sam fragment drogi asfaltowej co w poprzednim artykule. Na trasie znajdziemy 6 jezior, jednak dostęp do większości z nich będzie utrudniony. Szlak jest łatwy, prowadzi w większości po szerokich drogach leśnych.

Jak dojechać?

Najłatwiej można zaparkować pod miejscowością Laska, na leśnym parkingu przy jeziorze Zmarłym. Jest to niewielka wioska w środku lasu ok 15km na północny zachód od Brus. Na pewno przyda się nawigacja, bo dojazd nie jest łatwy. Parking jest dość spory, latem jest użytkowany przez plażowiczów.

Szlakami PTTK w Zaborskim PK cz.2 opis trasy

Ruszamy z parkingu zielonym szlakiem w kierunku wsi Laska. Pokrótkim spacerze przez las wchodzimy na asfalt i przechodzimy przez słabo zabudowaną miejscowość. Docieramy do rozgałęzienia szlaków i skręcamy w lewo na szlak niebieski. Idziemy szeroką szutrową drogą przez las. Jest tu niewielki ruch samochodowy. Po lewej stronie mijamy jezioro Laska, które widzimy zza drzew. Jezioro jest objęte ochroną rezerwatu ścisłego.

Jezioro Laska

Idziemy dalej wśród śródleśnych łąk, skręcamy w lewo i przechodzimy przez most na Kłonecznicy.

Mijamy Jezioro Księże, które jest dość mocno zabudowane domkami letniskowymi i docieramy do wsi Modziel. Stąd możemy dalej wędrować niebieskim szlakiem aż do mostu na Zbrzycy, albo przejść pomiędzy jeziorami Parszenica i Księże i dojść do Jeziora Śluza od strony północnej. Ta opcja wydaje się być ciekawsza, bo idziemy bliżej tafli wody niż szlakiem niebieskim. Wybór zostawiam Wam ;-).

W każdym razie my poszliśmy za gospodarstwami w lewo do mostu między Parszenicą a Księżem.

Droga prowadzi tu wśród pól, jest mocno piaszczysta, więc latem będzie gorąco i bez możliwości schowania się w cień. Przed lasem skręcamy w prawo, mijamy figurkę Chrystusa i kierujemy się w lewo do lasu. Po niedługim czasie docieramy do jeziora Śluza.

Trasa wzdłuż brzegu prowadzi przez las, aż docieramy do mostu na Zbrzycy. Stąd idziemy w lewo asfaltem, tym samym który prowadził nas w poprzedniej wędrówce, tylko w drugą stronę. Po ok 1,5km skręcamy w lewo zgodnie ze szlakiem zielonym. Ostatni fragment trasy biegnie wzdłuż jeziora Zmarłe, które jest mocno oblegane w sezonie letnim jako dzikie kąpielisko. Szlak zielony prowadzi nas prosto na parking.

Małe podsumowanie

Podsumowując, dzisiejsza propozycja pomimo przebiegu trasy pomiędzy kilkoma jeziorami, jest mniej atrakcyjna widokowo niż poprzednia. Szlak jest łatwy, ale droga miejscami bardzo piaszczysta i często udostępniona do ruchu samochodowego. We wsi Modziel biega spora ilość psów, co nie ułatwia wędrówki z własnym czworonogiem.

Wprawionym wędrowcom proponuję połączyć obie trasy 🙂

Długość trasy: 14,5km

Trudność trasy: średnia

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również:

Szlakami PTTK w Zaborskim PK cz.1

Dolina rzeki Kulawy

Leave a comment