Pętla po Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym to całodniowa wycieczka piesza, w której zobaczymy: Zelejową Górę, Jaskinię Piekło, Kamieniołom w Szewcach, Pasmo Zgórskie i Jaskinię Raj. Mimo, że Góry Świętokrzyskie są niewysokie, to na 21km zrobimy 500m przewyższenia. Nie jest to jednak ani męczący, ani trudny technicznie szlak. Przy dobrej pogodzie wędrówka będzie przyjemnością, a i trafi się jakiś punkt widokowy. Zachęcam też do odwiedzenia ruin zamku w Chęcinach, które górują nad miasteczkiem.
Jak dojechać?
Do Chęcin dojedziemy drogą S7 z Kielc lub Krakowa. Z S-ki zjeżdżamy na Chęciny, a następnie kierujemy się na Małogoszcz. Skręcamy w prawo w polną drogę o nazwie ulica Zamkowa :-). Możemy zaparkować przed drogowskazem z rozwidleniem szlaków. Dla chętnych- można zaparkować pod zamkiem na darmowym parkingu i zejść przez miasto do rozwidlenia szlaków.
Pętla po Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym- opis szlaku
Do wyboru mamy szlak niebieski i czerwony. Wbieramy czerwony i idziemy w prawo. Musimy przedrzeć się przez łąkę z kolczastymi krzakami i dochodzimy do wzniesienia. Szlak prowadzi nas pod górkę niezbyt stromo i dość szybko osiągamy pierwszy punkt widokowy.
Stąd idziemy zgodnie z czarnym oznakowaniem ścieżki przyrodniczej. Przechodzimy przez grań Zelejowej Góry. Jest to ciekawy i trudniejszy technicznie fragment trasy. Odsłonięte kamienie utrudniają przejście, za to możemy nacieszyć się widokami. Po drodze mijamy tablice edukacyjne i widokowe, opisujące co aktualnie w oddali możemy zobaczyć.
Cała przeprawa przez Zelejową to zaledwie kilometr szlaku. Schodzimy w dół zgodnie z oznaczeniami i wchodzimy na niebieski szlak. Początek szlaku nie jest zbyt interesujący. Droga prowadzi przez pola, a następnie wchodzi w las. Po pewnym czasie zaczynamy się wspinać, aż do miejsca, gdzie witają nas drewniane czarty. Jeżeli chcemy odwiedzić Jaskinię Piekło, musimy zejść do jej wejścia.Jaskinia Piekło była jednym z miejsc bytowania świętokrzyskich czartów. Tutaj też były wrota do piekła, ale je zasypano 😉
Wspinamy się pod górkę i wędrujemy przez las zgodnie z oznakowaniem niebieskim szlaku. Omijamy drogę szybkiego ruchu S7 i po drugiej stronie wchodzimy w las, aby dotrzeć do nieczynnego kamieniołomu w Szewcach.
Z kopalni idziemy przez las do miejscowości Szewce, przez którą musimy przejść żeby znowu wejść do lasu. W tym miejscu możemy skrócić sobie szlak i ominąć Pasmo Zgórskie wchodząc od razu na szlak czerwony w okolicy Jaskini Raj. My idziemy dalej szlakiem niebieskim przez las do pomnika partyzantów.
Wchodzimy teraz w Pasmo Zgórskie- jedno z pasm Gór Świętokrzyskich. Jest to najbardziej męczący fragment i najmniej widokowy. Wchodzimy na Zieloną (372mnpm) i docieramy do rozwidlenia szlaków.
Powrót szlakiem czerwonym
Od rozwidlenia do samego końca będzie towarzyszył nam szlak czerwony. Schodzimy z Pasma Zgórskiego i wracamy do wsi Szewce. Ścieżka biegnie w większości po lesie, lub granicą osiedla mieszkaniowego. Od pewnego momentu dołącza do nas oznakowanie ścieżki prowadzącej do Jaskini Raj. Trzeba uważać, żeby nie przegapić zejścia ze szlaku do jaskini. Jeżeli chcecie ją zwiedzić to trzeba rezerwować bilety z wyprzedzeniem. Można to zrobić na stronie https://jaskiniaraj.pl/.
Ścieżką przez las docieramy do wsi Czerwona Góra, którą musimy przejść. Jest to najdłuższy fragment asfaltowy. Idziemy pomiędzy domami aż do wiaduktu nad drogą S7.
Po kilkuset metrach znajdujemy pierwsze tablice ścieżki przyrodniczej na Zelejową Górę. To ostatnie przewyższenie na szlaku. Jest to stroma ścieżka, dość kamienista, czasami trzeba użyć rąk do przytrzymania się. Pojawiają się nam również widoki.
Do auta wracamy tym samym fragmentem trasy, co przyszliśmy na Zelejową.
Podsumowując: na stosunkowo niedługiej trasie mamy sporą ilość atrakcji. Może nie jest to szlak wybitnie widokowy, ale jak na Góry Świętokrzyskie to i tak jest nieźle. Bez zwiedzania Jaskini Raj, czas przejścia to ok 5-6 godzin (z przerwami na jedzenie i zdjęcia).
Długość trasy: 21km
Trudność trasy: łatwa, Zelejowa- średnia (nie dla ludzi z lękiem wysokości)
Opłaty: wstęp do Jaskini Raj w zależności od pory roku płatny od 22zł do 34zł
Może zainteresuje Cię również: