Czarny szlak Okolice Ostromecka im. prof. Krystyny Wyrostkiewicz to ciekawy krajobrazowo szlak, obejmujący zakole Wisły w pobliżu Bydgoszczy. Od Bydgoszczy i Solca Kujawskiego dzieli nas tylko most na Wiśle. Ostromecko może się pochwalić pięknie odrestaurowanym Zespołem Pałacowo-Parkowym, który również najduje się na naszej trasie. Pomimo bliskości miasta, większość drogi przebiega przez las i nie jest to zbyt tłumnie uczęszczany szlak. Najciekawszą częścią trasy jest zakole Wisły, na które będziemy spoglądać z dość wysokiego klifu. Szlak biegnie po pętli, jego długość to 19km.
Jak dojechać?
Do Ostromecka możemy się dostać z Fordonu ww. mostem. Dojedziemy tu również krajową 10tką z Torunia. Najwygodniej będzie zaparkować pod pałacem albo pod kościołem przy parku.
Czarny szlak Okolice Ostromecka opis trasy
Wyruszamy spod kościoła. Schodzimy ścieżką w dół nad Jezioro Ostromeckie. Przez to, że jest wąskie i długie, bardziej przypomina starorzecze Wisły niż jezioro.
Idziemy wzłuż jeziora przy jego brzegu. Po lewej ręce mamy park, a w pewnym momencie ciekawy widok na stary pałac.
Po opuszczeniu terenów parkowych musimy przejść przez osiedle mieszkalne i asfaltem docieramy do ścieżki rowerowej. Ścieżka prowadzi nas do wsi Strzyżawa, gdzie na pierwszym skrzyżowaniu schodzimy w prawo w drogę oznakowaną jako ślepa uliczka, którą idziemy pod Most Fordoński. Zaraz za mostem skręcamy w prawo w polną drogę. Ta część szlaku jest bardzo słabo oznakowana.
Teraz już wchodzimy na tereny leśne. Tutaj z oznakowaniem na początku nie ma problemów. Jednak gdy dotrzecie do łachy wiślanej, to powinna ona znajdować się po Waszej prawej ręce. Nam to jakoś kompletnie nie wyszło i ominęliśmy ją drugą stroną. Na szczęście łatwo można stąd wrócić na szlak.
Teraz ścieżka zaczyna się wznosić i w oddali, między drzewami widać Wisłę. Mijamy niewielki cmentarz na wzgórzu i wchodzimy głębiej w las.
Gdy ścieżka zbliży się z powrotem do klifu, warto z niej zejść i iść samym brzegiem (jest tu wydeptana ścieżka). Dzięki temu załapiecie się na prześliczne widoki na rzekę. W pewnym momencie wyjdziecie z powrotem prosto na szlak.
Trasa skręca teraz w prawo i schodzi po skarpie w dół. Przez niedługi czas idziemy przy samej wodzie. Z każdym krokiem skarpa po lewej stronie maleje, aż skręcamy w lewo w las i odchodzimy od Wisły. W oddali mijamy wieś Kamieniec i powoli zbliżamy się do DK 10. „Krajówkę” musimy przeciąć przy Barze Karczek u Janka. Jest to idealne miejsce dla spragnionych ciepłego posiłku, jest spora kolejka, więc myślę że warto się skusić. Od drogi krajowej musimy pokonać kilkukilometrową prostą do torów i znajdziemy się z powrotem w Ostromecku.
2 słowa na zakończenie
Na koniec pozostaje nam jeszcze odwiedzić park i pałac. W pałacu znajdziecie muzeum, wystawę fortepianów, restaurację i hotel.
Podsumowując: jest to ciekawa propozycja na spędzenie wolnego dnia i to pod samym miastem. Dla osób ze słabszą kondycją lub małymi dziećmi polecam spacer po samym pałacu i parku.
Długość trasy: 19km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: brak
Inne trasy z rzeką w roli głównej: