Brama Piekielna i Piekło Dalejowskie to nic innego jak formy skalne, które musiały stworzyć siły nieczyste, bo natura nie dałaby rady. Skały te znajdziecie w okolicy Bliżyna, jednak w odróżnieniu od innych tego typu formacji, nie znajdziemy do nich ścieżki przyrodniczej. Skorzystamy z fragmentów dwóch szlaków PTTK, w tym Szlaku Piekielnego. Piekielny Szlak to 225km trasa łącząca miejscowości Piekło i Niebo w województwie świętokrzyskim. Więcej o szlaku znajdziecie tutaj: https://www.piekielnyszlak.pl/. My wykorzystamy zaledwie ok 3-ech km tej trasy, ale można bez problemów wycieczkę przedłużyć.

Jak dojechać?

Rezerwat znajduje się w okolicy Bliżyna, na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Możliwości są dwie: w Bliżynie zjeżdżamy ul. St. Staszica w Zafabryczną i wjeżdżamy do lasu zgodnie z oznaczeniami czerwonego szlaku, albo z Bliżyna jedziemy na Wojtyniów i korzystamy ze szlaku zielonego. My wybraliśmy opcję nr 2. Za ostatnim domem na ul. Podleśnej możemy zostawić samochód.

Brama Piekielna i Piekło Dalejowskie opis trasy

Ruszamy z Wojtyniowa zielonym szlakiem. Idziemy leśną ścieżką, która powoli się wznosi. Nie ma tu typowo górskich przewyższeń. Na dobrą sprawę, aż do Rezerwatu Piekło Dalejowskie, po prostu idziemy lasem. Droga jest szeroka, lekko kamienista i rzadko uczęszczana.

Piekło Dalejowskie jest pierwszą atrakcją na trasie. Jest to zespół formacji skalnych, które w dotychczas pustym lesie, rzeczywiście wyglądają jakby je ktoś rozrzucił. Znajdziemy tutaj wiatę turystyczną, więc można odpocząć z widokiem na piekło.

Z rezerwatu schodzimy na czerwony szlak i wg kierunkowskazu podążamy do Bramy Piekielnej. Przejście tego fragmentu trasy jest nie lada wyzwaniem. Ścieżka jest rozjechana przez maszyny pracujące w lesie. Teren jest podmokły, dlatego potworzyły się ogromne, błotniste kałuże. Na pewno ciężko tu przejść „suchą stopą”. Dla jednych będzie to dodatkowa atrakcja, dla innych uciążliwa ścieżka.

Zarówno Piekło Dalejowskie jak i Brama Piekielna są pomnikami przyrody. Brama Piekielna to nic innego jak formacja skalna, której fragmenty ułożyły się tworząc przejście. Wyglądają trochę jak portal do innego świata. Po przejściu przez „bramę” okazuje się, że dalej nadal jest „tylko” zwykły las 😉

Trasę możemy przedłużyć idąc zielonym szlakiem do Rezerwatu Dalejów, albo zrobić pętle i wrócić do Bliżyna szlakiem czerwonym. My jednak wróciliśmy po śladach do auta.

długość trasy: 7km

Trudność trasy: łatwa, chyba że ścieżka zalana jest wodą

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również:

Rezerwat Gagaty Sołtykowskie

Inne trasy z formacjami skalnymi:

Rezerwat Pazurek ścieżka dydaktyczna
Wokół Sokolich Gór szlakiem olsztyńskim

Leave a comment