Czarny Szlak Panoramy Chełmna to jak na ten blog dość nietypowa propozycja, bo część trasy biegnie po mieście. Na ile jest to ciekawy szlak? Sama trasa jest raczej nieszczególna. Większość proponowanych dróg to asfalty, lub drogi wśród nieużytków podmiejskich. Za to panorama miasta jest przepiekna. Chełmińska starówka to średniowieczna, dobrze zachowana zabudowa, którą rozplanowano na wzgórzach. Dzięki temu przez prawie całą drogę możemy się tym widokiem delektować. Warto przejść ten szlak przy okazji wizyty w mieście, bo wizyta na chełmińskiej starówce powinna być obowiązkowa 🙂

Chełmno

Jak dojechać?

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKS, więc najlepiej przy niej zostawić auto. Część parkingów w tygodniu jest płatnych, więc trzeba zwrócić na to uwagę. Dworzec autobusowy znajduje się na ul. Dworcowej, niedaleko centrum.

Czarny Szlak Panoramy Chełmna – opis trasy

Kropka oznaczająca początek szlaku znajduje się na ul. Słowackiego. Schodzimy tą ulicą do ul. Harcerskiej, na której brakuje symbolu szlaku. Musimy tutaj zejść po schodach w kierunku boiska. Boisko zostawiamy po prawej, a my kierujemy się do parku. W parku wracają dokładne oznaczenia trasy. Jak na miejski park jest to dość dzikie miejsce. Przez długi czas idziemy wąwozem, gdzie czułam się jak w lesie. Nie spotkaliśmy tu nikogo. Oznaczenia szlaku znikają dość często, dlatego warto mieć ze sobą aplikację z mapą.

Z parku wychodzimy na osiedle domków jednorodzinnych. Znajdujemy tu kolejny problem z oznakowaniem. Mijamy osiedle od którego zaczyna nam towarzyszyć panorama miasta. Nasza wędrówka to na zmianę drogi asfaltowe i drogi polne pomiędzy polami i domami, więc sam szlak jest dość nieciekawy.

Za miejscowością Uść schodzimy do lasu. Droga przez tereny leśne jest dość krótka i po przejściu niewielkiego wąwozu wchodzimy do miasta. Miijamy ogródki działkowe i przez osiedle mieszkalne zbliżamy się do górującej nad miastem starówki. Po betonowych schodach wchodzimy na Stare Miasto. Szlak kończy się w okolicach rynku. W Ratuszu znajdziecie Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Po więcej informacji zapraszam na stronę muzeum https://www.muzeumchelmno.pl/

Długość trasy: 9km

Trudność trasy: łatwa, często ginie oznakowanie szlaku

Opłaty: w dni robocze może być naliczona opłata za parking w mieście

W niedalekiej odległości znajdziesz również:

Leave a comment