Najlepsze punkty widokowe w Chełmińskim PK to punkty widokowe na dolinę Wisły. Są to miejsca przy samej rzece, lub oddalone od niej o kilka kilometrów. Znajdują się w pasie pomiędzy Ostromeckiem a Chełmnem. Dla mnie największym zaskoczeniem była wysokość naturalnych wzniesień, które kończą się stromym urwiskiem ( wzgórze św. Wawrzyńca, wzgórze zamkowe w Starogrodzie). W artykule znajdziecie 4 miejsca, które spokojnie można odwiedzić jednego dnia, bo odległości między nimi to zaledwie kilka kilometrów. Jest to propozycja raczej dla zmotoryzowanych lub rowerzystów.
Spis treści
Wieża widokowa w Borównie
Znajdująca się przy samej Wiśle wieża widokowa jest dość często odwiedzanym punktem. O dziwo nie ma przy niej żadnej ścieżki czy szlaku, po prostu stoi sobie drewniany taras. Dojedziecie tu DW 550 Z Ostromecka na Chełmno, przy asfalcie stoi znak kierunkowy. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że rzeka okresowo zalewa tereny przyległe i tworzą się ciekawe rozlewiska. Wieża zbudowana została w miejscu, gdzie przeprawiano żołnierzy Wermachu przez Wisłę na początku II Wojny Światowej. Punkt umiejscowiony jes przy wale, więc można wybrać się na spacer wzdłuż rzeki.
Kamień wysokiej wody w Bieńkówce
Może to nie jest typowy punkt widokowy, ale warto o nim wspomnieć. Na wale wiślanym znajduje się kamień z niemieckimi napisami, datowany na 1829r. Upamiętnia on powódź właśnie z tego roku. Wody Wisły tak wezbrały, że wały przeciwpowodziowe zaczęły pękać i zalaen zostały okoliczne wsie. Kamień pierwotnie znajdował się w innym miejscu i nie wiadomo kto go przeniósł. Dzisiaj stanowi pamiątkę i atrakcję turystyczną. Kamień znajdziecie we wsi Bieńkówka na wale przeciwpowodziowym, zaraz obok ostatniego gospodarstwa. Jest tu tez całkiem ładny widok na Wisłę i uroczo wijący się zielony wał.
Wzgórze zamkowe w Starogrodzie
Starogrodu nie da się przegapić. Górujące nad płaską doliną Zbocza Płutowskie są doskonale widoczne z drogi. Na ich końcu znajduje się wieś Starogród, której część zabudowań zlokalizowanych jest na stromym wzgózu. Na szczyt prowadzi ścieżka edukacyjna, można też skorzystać z asfaltu i wjechać do wsi od strony Chełmna. Nad wsią górował kiedyś zamek krzyżacki, ale do dzisiejszych czasów nic się nie zachowało. Warty uwagi jest też kościół św. Barbary z XVIII-wiecznym wystrojem. Żeby podejść na punkt widokowy najlepiej zaparkować przy rondzie w środku wsi. Czeka nas 300m spaceru w jedną stronę.
Wzgórze św. Wawrzyńca
Najbliżej miasta Chełmna znajduje się wzgórze św. Wawrzyńca. Jest to pagórek objęty ochroną rezerwatu. Żeby do niego dojechac trzeba w miejscowości Kałdus skręcić w polą drogę. Znajdziecie tam tabliczki kierunkowe. Dojazd jest drogą polną, bez problemu można zaparkować na samym punkcie widokowym. Jest to też doskonałe miejsce na nocleg na dziko 🙂 Z punku rozpościera się widok na starorzecze Wisły i wieś Starogród Dolny.
Najlepsze punkty widokowe w Chełmińskim PK to ciekawa propozycja na krótką wycieczkę. Punkty są ciekawe zarówno krajobrazowo jak i historycznie. Dla mnie było to niesamowite odkrycie, bo byłam przekonana (nie wiem czemu), że w tych okolicach raczej nie znajdę tak spektakularnych widoków. Polecam sprawdzić samemu 🙂
W pobliżu znajdziesz również: