Czartowe Pole- rezerwat pełen atrakcji, bo inaczej nazwać go nie można. Nazwa rezerwatu pochodzi od stwierdzenia, że na polanie w lesie „jeno czarci tam hasali”.Czartowe Pole ochrania dolinę rzeki Sopot. Na rzece, na terenie rezerwatu znajdują się uskoki tworzące niewielkie wodospady, podobne do tych co na rzece Tanwi. Z dodatkowych atrakcji, wśród drzew znajdziemy ruiny starej papierni.

Ruiny

Jak dojechać?

Rezerwat znajduje się w pobliźu wsi Hamernia. Dojedziemy tu od strony Zwierzyńca przez Józefów na Susiec albo od strony Tomaszowa Lubelskiego na Susiec i Józefów lub DW 853 na Józefów. Parking jest duży, więc nie będzie problemów z zaparkowaniem.

Czartowe pole- opis trasy

Ruszamy z parkingu. Trasa prowadzi po pętli i jest to zaledwie 1,5km. Zaraz przy ścieżce znajdziemy miejsce pamięci narodowej. Kiedyś były 2 możliwości przejścia tej ścieżki- trasa dolna i górna. Teraz z powodu zniszczeń dostępna jest tylko trasa górna. Przechodzimy przez drewniany most na rzece Sopot i idziemy wąską ścieżką wzdłuż brzegu.

most na rzece Sopot

Część trasy pokonujemy stromym zboczem, a później schodzimy nad rzekę, gdzie możemy podziwiać uskoki skalne.

rzeka Sopot

W niedalekiej odległości, tuż przy szlaku odkrywamy ruiny sporego budynku. Są to pozostałości po zamojskiej papierni, której papier był wykorzystywany m.in. w Akademii Zamojskiej w Zamościu. Papiernia nie istnieje już od 1883r, ale pozostałości po budynku robią wrażenie.

Dalej kierujemy się po kładkach i drewnianym moście z powrotem na lewy brzeg rzeki. Tutaj podchodzimy pod strome zbocze po drewnianych schodach.

Dalsza część szlaku prowadzi ścieżką przez las w niewielkim oddaleniu od rzeki. Droga prowadzi prosto z powrotem na parking.

Czartowe Pole- rezerwat pełen atrakcji pomimo krótkiego dystansu jest ciekawszy od rozreklamowanych „Szumów nad Tanwią”, które również są warte zobaczenia, ale tutaj podobało mi się zdecydowanie bardziej. Na pewno jest to ciekawa propozycja dla najmłodszych. Dla trochę starszych, tych którzy wybierają się nad Tanew jest to opcja urozmaicenia sobie dnia, bo ciężko przyjeżdżać specjalnie dla niecałych 2km szlaku.

Długość trasy: 1,5km

Trudność trasy: średnia

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również:

Do Stawów Echo i na Piaseczną Górę

Leave a comment