Do Stawów Echo i na Piaseczną Górę to niedługi trekking, łączący dwie ścieżki przyrodnicze w jedną pętlę. Szlak zaczynamy i kończymy w Zwierzyńcu- sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Sama miejscowość jest niezwykle klimatyczna. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasem. Na terenie Zwierzyńca znajdziemy park ze stawami, kościół na wyspie, czy browar, który pracuje i który można zwiedzać.

Kościół na wyspie

W niedalekiej odległości od miasta znajdują się Stawy Echo. Prowadzi do nich ścieżka edukacyjna, ale można tam również dotrzeć samochodem, czy wykupić wycieczkę meleksem. Przy samej ścieżce, jeżeli będziemy o odpowiedniej porze, możemy podziwiać koniki polskie. Ja niestety byłam w zbyt wczesnych godzinach.

Jak dojechać?

Musimy dostać się na parking w Zwierzyńcu. Wszystkie parkingi w mieście są darmowe. Najlepiej zaparkować przy parku, albo przy kościele. Do miasteczka dojedziemy DW 858 ze Szczebrzeszyna, albo od strony Zamościa jedziemy na Wólkę Wieprzecką.

Opis trasy

Do Stawów Echo i na Piaseczną Górę to dwa różne szlaki, a właściwie ścieżki poznawcze. Obie są krótkie i niezbyt męczące, jak najbardziej nadają się również na spacer dla najmłodszych turystów. Obie ścieżki są darmowe.

Trasa do Stawów Echo rozpoczyna się za mostem nad kanałem. Oznakowana jest na niebiesko. Pierwsza część szlaku prowadzi przez bór, teren jest pofałdowany, więc idzie się całkiem przyjemnie. We wczesnych godzinach nie znajdziemy tu zbyt wielu turystów. Przed samymi stawami wchodzimy na drewnianą kładkę, która ciągnie się wzdłuż brzegu. Co jakiś czas są schody i zejście na piaszczystą plażę.

Stawy Echo

Nad stawami znajduje się bezpłatne kąpielisko, co powoduje że przy ładnej pogodzie jest tu okropnie dużo ludzi. Przy samych stawach znajduje się parking, przez co nawet nie trzeba się wysilić, żeby na tej plaży się znaleźć. Trasa do Stawów Echo to ok 1,5km.

Od parkingu skręcamy w prawo i po przejściu 200m szosą idziemy w lewo na żółty szlak. Nasza ścieżka prowadzi przez gęsty las. Jest to prosta, piaszczysta droga, którą pniemy się pod górkę. Po pewnym czasie docieramy do skrzyżowania z trasą na Bukową Górę, na którą nie wolno wprowadzać psów. Znajduje się tu Pomnik Pamięci Poległych Leśników.

Pomnik poległych leśników

Po krótkim spacerze pod górkę wychodzimy na łąkę. To właśnie na niej oznakowany jest punkt widokowy na Piasecznej Górze. Tutaj następuje zawód, bo spodziewałam się czegoś odrobinę bardziej interesującego. A wydaje mi się, że nie mam wygórowanych wymagań.

Widok z Piasecznej góry

Roztoczański PN obiecuje, że ścieżka na Bukową Górę jest dużo ciekawsza, niestety dla mnie nieosiągalna z powodu braku możliwości zabrania psa. Z łąki schodzimy przez las do Zwierzyńca. Ta część trasy liczy sobie 3,2km, dlatego nie jest to zbyt wymagający spacer.

Moje przemyślenia

Do stawów Echo i na Piaseczną Górę to nie są wybitnie atrakcyjne ścieżki przyrodnicze. Są za to doskonałe na niedzielny spacer całą rodziną. Myślę że można znaleźć na Roztoczu dużo ciekawsze szlaki, które lepiej zobrazują nam przyrodę tej krainy. Niestety zabrakło mi czasu żeby się o tym przekonać. Pewnie za jakiś czas tu wrócę, ale pierwsze wrażenia z tego parku narodowego mam bardzo mieszane. Z jednej strony piękny, klimatyczny Zwierzyniec, a z drugiej nieszczególnie ciekawe ścieżki i w dodatku przy samym miasteczku.

Roztoczański

Długość trasy: 4,8km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W niedalekiej odległości znajdziesz również:

Czartowe Pole- rezerwat pełen atrakcji

Leave a comment