TOP 5 Jaskiń w Bułgarii to jak zawsze mój subiektywny wybór, bo jest w czym wybierać. Nie będzie przesadą jeżeli napiszę, że Bułgaria jaskinią stoi. Te niesamowicie ogromne formacje skalne możemy podziwiać w zachodniej i środkowej części kraju, gdzie nie brakuje gór i wzniesień.

Większość jaskiń była zamieszkana, a ślady bytowania ludzi są nadal odkrywane (np. w Kozarnice prowadzone są aktualnie badania archeologiczne).

Majestat i piękno tych formacji docenione zostały również przez filmowców. Bułgarskie jaskinie są często planem filmowym dla produkcji ojczystych jak i zagranicznych („Niezniszczalni II” kręcono w jaskini Devetashka).

Jeżeli wybierasz się do Bułgarii to podróż w głąb jaskini powinna być obowiązkowa 🙂

5.Jaskinia Baczo Kiro

Położona w centralnej części kraju Baczo Kiro jest typem jaskini, który doskonale znamy. Wyróżnia ją to, że odnalezione tam ślady ludzkie datowane są na ponad 40 tysięcy lat. Zaraz przy wejściu znajdziecie niewielką wystawę poświęconą wykopaliskom. Jako, że Baczo Kiro była dnem morza, możemy podziwiać morskie skamieniałości, a także kości różnych zwierząt.

Łączna długość korytarzy to 3,5km, natomiast turyści muszą zadowolić się ścieżką o długości 300m. Ciekawym zabiegiem jest użycie świateł włączających się pod wpływem ruchu. Jeżeli jesteście jedynymi zwiedzającymi to wnętrze wydaje się być bardzo mroczne.

Wstęp do jaskini jest płatny 5BGN od osoby. Czas potrzebny na przejście to ok 15-20 minut. Nasze zwiedzanie odbyło się bez przewodnika, jedynie na wejściu usłyszeliśmy kilka słów wstępu. Ma to też swój urok, bo każdy może oglądać wnętrze w swoim tempie.

Jaskinię znajdziecie w pobliżu miejscowości Dryanowo. Parking jest pod monastyrem, do którego też polecam zajrzeć. Koszt parkingu- 5BGN za dzień. Do Baczo Kiro prowadzi 300-400m ścieżki pod górkę. Obowiązuje zakaz wejścia z psem.

4.Jaskinia Lepenitsa

W TOP 5 Jaskiń w Bułgarii nie mogło zabraknąć dość specyficznego tworu. Pierwsza na naszej trasie jaskinia znajdowała się w okolicach miasteczka Bełogradczik, na północno zachodnim krańcu Bułgarii. Powstała ona w czerwonych Bełogradczickich Skałach. Jaskinia jest bardzo wysoka, dwupiętrowa, ale bardzo płytka. Dojście do niej z miasteczka zajmuje dobrą godzinę, a trasę możecie prześledzić w tym artykule: Bełogradczik- dlaczego warto tam zajrzeć?. Bełogradczickie Skały tworzą jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie.

Do jaskini nie da się dojechać, a spacer obfituje w niesamowite punkty widokowe. Samo zwiedzanie jaskini nie jest zbyt długie. Na wyższe piętro można wejść i podziwiać widok na skały. Tutaj zdecydowanie ciekawsza jest droga i sam wygląd jaskini niż jej wnętrze.

3.Boży Most

Spokoju i majestatu tego miejsca nie da się opisać, to po prostu trzeba zobaczyć. Położona w niewielkim wąwozie jaskinia, została wyrzeźbiona przez rzekę. Drążąca skałę Liljaszka Bara zamieniła jaskinię w skalny most. Legenda głosi, że most powstał boską ręką. Przed laty woda była rwąca i zabierała wszystkie mosty. Tylko ten jeden pozostał, więc musiał być dziełem boga. Zainteresowanie tym miejscem jest niewielkie, więc jest duża szansa, że będziecie tam sami.

Jaskinię znajdziecie niedaleko miejscowości Liliacze, na północ od Wraczy. Parking przed wejściem jest doskonałym miejscem do kempingowania, w pobliżu są też ruiny twierdzy.

2.Jaskinia Prohodna

Najbardziej komercyjna ze wszyskich, ale nie można jej odmówić piękna i majestatu. Jest ogromną, niesamowicie wysoką pieczarą, w formie tunelu, w którym echo niebywale rezonuje. Słychać gołębie i nietoperze, a także głosy innych turystów niosą się tu niesamowicie. Najciekawszą częścią jaskini jest sklepienie, w którym powstały 2 otwory. Wyglądają one jak oczy, więc nazwano je oczywiście oczami boga. Podczas naszego zwiedzania kręcono w niej film. Było to ciekawe doświadczenie, bo co kilka metrów stawaliśmy w kompletnej ciszy, żeby nie zepsuć ujęcia 🙂 Jaskinia przechodzi w wąwóz, w którym również znajdziecie szlak.

Jaskinię znajdziecie w pobliżu miejscowości Karłukowo w północnej Bułgarii. Wstęp i parking są darmowe.

1.Jaskinia Devetashka

Zdecydowanie jest to mój faworyt, dlatego TOP 5 jaskiń w Bułgarii nie mogło skończyć się inaczej 🙂 Ogromna komnata jaskini zawiera w sklepieniu 8 otworów, z których część jest naprawdę dużych. Wpadające przez nie światło daje możliwość rozwoju roślinności, która w tych miejscach jest niesamowicie bujna. Niewielki potok dodaje uroku i sprawia, że jest niezwykle malowniczo. Wszędobylskie echo potęguje słyszane przez nas odgłosy ptaków i nietoperzy. Niestety turystów również. Do zwiedzania udostępniona jest tylko część jaskini, pozostała służy do ochrony nietoperzy.

To właśnie Devetashka została zniszczona podczas produkcji filmu „Niezniszczalni II”.

Jaskinię znajdziecie na północy, niedaleko miasta Łowecz, obok wsi Devetaki. Wstęp kosztuje 3BGN i jest możliwy od 10:00 do 20:00. Można wejść z psem.

TOP 5 jaskiń w Bułgarii

Próbowałam znaleźć informację o przybliżonej choćby ilości jaskiń w Bułgarii i nie udało mi się do niej dotrzeć. Jednak jadąc przez ten kraj, co chwilę znajdujemy drogowskazy kierujące nas do różnych pieczar. Różnorodność geologiczna tego kraju niezwykle zaskakuje. Warto jadąc w określone miejsce, po prostu skręcić na chybił trafił za którymś drogowskazem i odkryć koleją piękną i niesamowitą grotę.

Warto odwiedzić również:

Wyprawę z Bułgarii znajdziesz również na YT!

Leave a comment