Góry Wraczańskie- strome piękno – nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Jeżeli przyjedziecie od strony miejscowości Wracza- widok zachwyca. Spadające pionowo nagie skały, wyłaniające się zza miasta są niesamowite. Pasmo Wraczańskie leży na północnym-zachodzie Bułgarii, a u podnóża gór leży miasto Wracza.

Park Wraczański Bałkan znalazłam trochę przypadkiem poszukując jaskini Boży Most. Wstępnie wyznaczyłam w nim trasy, ale pominęliśmy go w pierwszym momencie. Dopiero na powrocie z objazdu Bułgarii okazało się, że nie dość, że znowu jest nam po drodze, to znajdziemy na niego czas :-). Czy się podobało? No jasne!

Wodospad Skaklia

Krótki, ale bardzo intensywny trekking może zaprowadzić Was pod wodospad. Albo i nie. Nigdy nie wiadomo, bo może nie być w nim wody. Natomiast na pewno zobaczycie kawał wielkiej skały, z której ten wodospad powinien spadać.

Możecie zaparkować na końcu ulicy Belasitsa we Wraczy. Ulica kończy się ślepo i jest tam dziki parking. Nie wygląda on przyjaźnie i w trakcie naszego parkowania wzbudziliśmy zainteresowanie lokalnych mieszkańców, ale nic niepokojącego się nie wydarzyło.

Do wodospadu prowadzi szlak niebieski. Idziemy wzdłuż doliny najpierw jej lewą stroną, a później przechodzimy na prawą. Środkiem powinien zapewne przepływać strumień, ale koryto rzeki było suche. Od momentu przejścia na stronę prawą ścieżka zaczyna dość ostro piąć się w górę. Szlak robi się coraz bardziej stromy i wąski. Momentami skały są dość spore i trzeba pomóc sobie rękami. Z samego szlaku widoki są dość słabe, przy zejściu przez chwilę widać miasto. Cała droga jest zarośnięta drzewami i krzakami

Wodospad Skaklia spływa z wielkiej skały, która wygląda jak pionowo odcięty fragment większego bloku. Niestety spadającej wody nie ujrzeliśmy.

Długość trasy: 2,1km w jedną stronę

Przewyższenie: 328m

Trudność trasy: średnia

Opłaty: brak

Trasę znajdziecie również na YT

Buk

Panorama 360 stopni na otaczające góry? Szczyt Buk poleca się turystom w każdym wieku i każdej kondycji :-).

Możliwości wejścia na szczyt są 2: dłuższa, trudniejsza, ale łatwiej dojechać i krótsza- za to dla odrobinę lepszych kierowców.

Pierwsza wersja obejmuje również wejście pod wodospad Borov Kamak, jednak nam nie było dane tam dojść. Szlak rusza z miejscowości Zgorigrad, a właściwie praktycznie już za nią. Znajdziecie tu miejsce na 2-3 samochody na niewielkiej, trawiastej polance. Trasa dość szybko zaczyna ambitnie piąć się w górę i co chwilę przeskakuje przez strumień. Szybko też mamy dodatkowe atrakcje w postaci drewnianych drabinek- początkowo łagodnych i krótkich, ale z czasem coraz dłuższych i bardziej stromych. Niestety drabinka za drewnianym podestem nas pokonała. Nie mieliśmy pomysłu jak przetransportować bezpiecznie przez nią psa. Musieliśmy zrezygnować i zawrócić. Nie podam Wam niestety dokładnej długości szlaku i przewyższenia- jedynie to, co twierdzi aplikacja mapy.cz

Długość trasy: 5km w jedną stronę

Przewyższenie: 792m

Trudność trasy: trudna, niestety zbyt trudna dla psich łap

Druga wersja to dojazd asfaltową drogą powyżej wioski Zgorigrad. Droga jest kręta, bardzo wąska i ostro pnie się pod górkę. Miejscami jest dość stromo, więc nie jest to droga dla każdego kierowcy. Za to dojedziecie tam każdym samochodem osobowym czy vanem. 4×4 niewymagane. Auto zostawiamy przed kopalnią, przy samym wejściu na szlak. Stąd zostaje nam 1,5km przyjemnego spaceru najpierw o niewielkim wzniosie terenu (przebiega tędy też trasa rowerowa), a później musimy wdrapać się po zboczu góry bez regularnie poprowadzonego szlaku. Szczyt jest pięknie wyeksponowany i panorama stąd jest obłędna.

Długość trasy: 1,5 km w jedną stronę

Przewyższenie: 205m

Trudność trasy: łatwa

Trasę znajdziecie również na YT

Góry Wraczańskie- strome piękno

Jak dla mnie to niewielkie pasmo górskie jest jednym z ładniejszych i ciekawszych. Jest kompletnie pomijane i ruch turystyczny jest tam nieznaczny. Oczywiście nie jest to miejsce pierwszego rzutu jak jedziecie do Bułgarii, ale przy większej ilości czasu lub „zaliczeniu” bardziej znanych bułgarskich szczytów, warto pochylić się nad Wraczańskim Bałkanem.

Leave a comment