Estonia- co warto wiedzieć przed wyjazdem. Zapraszam na kolejny odcinek z serii 🙂 Estonia jest niewielkim krajem na północny- wschód od Polski. Eldorado znajdzie tu każdy miłośnik przyrody i ciszy.

Estonia graniczy z Łotwą i Rosją, a od północy od Finlandii oddziela ją Zatoka Fińska. Kraj ten posiada ponad 2000 wysp, a największe z nich to Sarema i Hiuma. Niewielkie zaludnienie i zgromadzenie mieszkańców wokół 3-ech głównych miast sprawia, że można tam poczuć otaczającą nas naturę i nikt w tym nie będzie nam przeszkadzał. Estonia to kraina bagien i łosi, jednak niełatwo je spotkać.

Granica

Estonia jest krajem Unii Europejskiej i znajduje się w strefie Schengen. Nie ma kontroli granicznych, jednak musimy mieć ze sobą przynajmniej dowód osobisty. Jeżeli zabieracie swojego zwierza, to powinien on mieć paszport z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie (dotyczy to psów, kotów i fretek).

Drogi i opłaty drogowe

Drogi asfaltowe są bardzo dobrej jakości, a poruszanie się nimi jest bezpłatne. Ruch w Estonii jest niewielki, a Estończycy jeżdżą powoli i stosują się do znaków drogowych. W Tallinie ruch jest zdecydowanie miejski, a sama jazda bardziej agresywna. Spora ilość dróg w lasach (a Estonia pokryta jest w 18% lasem) jest szutrowych.

Ceny

Walutą Estonii jest Euro. Jedzenie jest dużo droższe niż w Polsce, więc warto na dłuższy pobyt zaopatrzyć się w prowiant w Polsce. Obiad w restauracji dla dwóch osób to wydatek rzędu 45-65 Euro. Wszędzie zapłacicie kartą. Cena ropy też jest wyższa niż u nas. Na dzień dzisiejszy (14.09.2023) to ok 8zł/litr.

Język

Język estoński jest podobny w brzmieniu do języka fińskiego. Większość Estończyków doskonale mówi również po rosyjsku (był obowiązkowy w szkole). Ok. 25% mieszkańców tego kraju to Rosjanie, szczególnie przy wschodniej granicy. Wielu Estończyków mówi również doskonale po angielsku, a na pewno zdecydowanie lepiej niż ja 🙂

Podróż z psem

Przez większość czasu, nie licząc jednego incydentu, wędrowanie z psem po Estonii to czysta przyjemność. Psy są mile widziane w parkach narodowych i rezerwatach, powinny być jednak na smyczy. Nikogo nie dziwi widok psa na szlaku, ludzie są przyjaźnie nastawieni. W restauracjach też nie mieliśmy żadnych problemów.

Tak jak już pisałam wcześniej, do wjazdu do Estonii pies potrzebuje paszport z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie i musi być zachipowany.

Spanie w aucie

Spanie na dziko jest dozwolone na całym terenie kraju. Więcej- parkingi leśne są przygotowane do biwakowania! Znajdziecie tam często miejsce ogniskowo-grillowe, drewno do połupania, a nawet wiatkę lub chatkę do spania. Większość miejsc posiada toalety- wychodki lub toalety kompostowe. Wszędzie jest czysto i miło.

Aplikacja RMK

Estonia- co powinniście wiedzieć przed wyjazdem? Właśnie to! Organizacja na kształt naszych Lasów Państwowych posiada aplikację ze wszystkimi: szlakami turystycznymi, rezerwatami i parkami, a także parkingami, wiatkami, chatkami i wszystkim co do kempingowania w naturze potrzebne. Aplikację można pobrać z Google Play (RMK). Warto ją mieć, bo znacznie ułatwia wybór ścieżek przyrodniczych czy miejsc noclegowych. Macie wtedy wszystko w jednym miejscu, a Internet w Estonii działa bezproblemowo.

Estonia- co powinniście wiedzieć przed wyjazdem- ciekawostki

  1. Estończycy to bardzo spokojni ludzie i raczej niezbyt skorzy do pogawędek. Mało ciekawscy, ale na pewno nie niechętni turystom.
  2. Do domów często prowadzą drogowskazy z nazwiskiem mieszkańca, a nie z ulicą czy numerem domu.
  3. Flagi Estonii znajdziecie nawet na czekoladzie
  4. Estonia 3 razy odzyskiwała niepodległość i trzykrotnie w ciągu roku świętują jej odzyskanie.
  5. Wszędzie jest niespodziewanie czysto.
  6. Przy domach rzadko znajdują się płoty.
  7. Oryginalne estońskie jedzenie jest bardzo tłuste, polecamy zupy rybne.

Całą wyprawę do Estonii znajdziecie na YT

Leave a comment