Park Narodowy Soomaa to największy bagienny teren Estonii. Doskonale zorganizowane ścieżki edukacyjne i zaplecze turystyczne sprawiają, że eksplorowanie tego terenu jest czystą przyjemnością.

Estonia w 20% to kraj bagienny. Jest jednym z największych eksporterów torfu na świecie. Niestety dochodzi do znacznego osuszania terenów bagiennych, które są niesamowicie ważne dla środowiska. Oprócz tego, że stanowią oazę dla wielu gatunków ptaków, gadów i płazów, to są zbiornikami zatrzymującymi słodką wodę. Ograniczają w ten sposób skutki suszy i pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Magazynują nadmiary wód z opadów co zapobiega opadaniu wód gruntowych.

W Parku Narodowym Soomaa znajdziecie 4 bagna, poprzecinane niewielkimi rzekami. Wśród nich poprowadzono 9 ścieżek edukacyjnych. W okolicach marca i kwietnia tereny parku zostają zalane i wtedy można pływać po terenach bagiennych kajakiem. Park nie pobiera opłat za wstęp, można też po terenie parku chodzić z psem. Nasza wycieczka odbywała się na początku maja i zapraszam Was na 4 ścieżki.

Ścieżka nr1

Ścieżka nr1 znajduje się na północno-zachodnim krańcu parku, niedaleko miejscowości Riisa. Przed wejściem na szlak znajdziecie szutrowy parking przy drodze. Na wejściu jest dostępna toaleta, przystosowana również dla osób z niepełnosprawnościami.

Cała trasa to 4,8km pętli po bagnie Kuresoo- największym bagnie w okolicy. Całość ścieżki poprowadzono po kładkach, w tym szerokość pierwszego kilometra kładek pozwala na wjazd wózkiem, w tym wózkiem inwalidzkim. Drewniane kładki pokryte są metalową siatką, która zapobiega ślizganiu.

Widokowo trasa jest obłędna. Niewielkie karłowate sosny rosną na podmokłych łąkach. W niewielkiej części szlak prowadzi przez las, gdzie znajdziecie całe mnóstwo krzaków jagód. Najciekawsza wydaje się być wiosna, gdy na bagnie kwitną charakterystyczne dla regionu rośliny.

Częściowo na terenie bagna występują niewielkie jeziorka, przy których stworzono drewniane podesty z ławeczkami. Jeziorka wyglądają na naprawdę głębokie i nie wolno się w nich kąpać. Tworzą za to magiczny krajobraz- często woda wydaje się być aż czarna, mocno kontrastująca z rudymi trawami dookoła. Jeżeli dotrzecie dość wcześnie to na pewno będziecie na trasie sami. Natomiast jak wstaniecie o wschodzie słońca, to jest szansa na spotkanie z łosiem.

Na ok trzecim kilometrze znajdziecie wieżę widokową.

Ścieżka nr2

Park Narodowy Soomaa to 4 bagna, ale większość ścieżek poprowadzone jest po bagnie Kuresoo. Tym razem przejdziemy się do wieży widokowej i ogromnej ilości małych jeziorek na torfowisku, ale nie po pętli. Do ścieżki dojeżdżamy polną drogą wzdłuż rzeki Raudna. Na końcu drogi znajdziemy niewielki parking i gospodarstwo. Pomimo, że na mapach ścieżka zaznaczona jest po pętli, to fragment drogi poza bagnem był niedostępny. Pierwszy etap szlaku prowadzi przez las- najpierw wzdłuż kanału po kładce, a później leśną, lekko podmokłą ścieżką. Na drzewach znajdziecie tabliczki dokąd sięgała woda w trakcie największych roztopów, w poszczególnych latach. Jest to niesamowite, jak wysoko może być zalany teren leśny.

Po kilku schodkach docieramy do niebieskiej wieży widokowej. Jest ona metalowa i lekko chwieje się na wietrze. Z góry widzimy teren bagna i wchodzącą w jego głąb drewnianą kładkę. Kładek będzie tu zaledwie kilkaset metrów, ale świetnie kluczą one pomiędzy jeziorkami, które wyglądają na bardzo głębokie. Wracamy tą samą drogą. Długość ścieżki to ok. 3,2km w obie strony.

Ścieżka nr5

Zupełnie różna od pozostałych szlaków w parku. Tym razem będziemy przedzierać się przez podmokły las wzdłuż rzeki Raudna, aby dojść do jej styku z rzeką Lemm. Po drodze czekają na nas ogromne dęby, mnóstwo konwalii majowych i podmokłe łąki, które mogą skończyć się wodą w butach. Większość spotkanych ludzi, jeżeli nie wszyscy, mieli na nogach kalosze. Wszyscy oprócz nas 🙂 Nie było wcale tak źle, ale i tak polecamy zabrać wyższe obuwie. Największą atrakcją jest stara, rozsypująca się kładka przez najbardziej mokrą część łąki. Jest ona wyższa od pozostałych i się dość mocno chwieje. Może jak Wy tam pojedziecie to fragment ten zostanie naprawiony.

Dojazd do parkingu to kilka kilometrów szutrowej drogi, dobrze utrzymanej, jednak robi się na niej tarka.

Długość ścieżki po pętli to ok 5km.

Ścieżka nr7

Ten szlak jest najłatwiej dostępny od miejscowości Suure-Jaani. Jeżeli zrobicie tak jak my, to czekają Was 24km szutru i to w różnym stanie, ale najczęściej dobrej jakości. Na miejscu znajdziecie rozległy leśny parking i niewielkie muzeum, niestety podczas naszej wycieczki zamknięte.

Trasa prawie w całości biegnie po kładkach na bagnie Kuresoo, tym razem jednak na jego najbardziej wschodnim krańcu. Na początku i na końcu ścieżki są drewniane bramki do zamknięcia przejścia na mostkach. Trzeba pamiętać żeby je zamknąć, bo inaczej owce uciekną 🙂

Szlak niewiele różni się od pozostałych. Mamy długi spacer po bagiennych kładkach. Jedyną różnicą jest to, że w połowie drogi znajdziecie wyspę leśną, a na niej drewnianą platformę. 24 czerwca o 3 w nocy odbywa się tu koncert w ramach Suure-Jaani Muusikafestival.

Długość ścieżki to 4,3km

Park Narodowy Soomaa zaplecze turystyczne

Równie ciekawą rzeczą jak ścieżki edukacyjne jest zaplecze turystyczne. Chciałoby się napisać parku narodowego, aleee to jest zaplecze turystyczne można by rzec całej Estonii. Na każdym parkingu znajdziecie toaletę. W pobliżu parkingu i w wielu innych miejscach często jest cały zestaw elementów niezbędnych do piknikowania tj. zadaszona wiatka, miejsce ogniskowe z rusztem i/lub grillem, wiata na drewno z drewnem i łupaczką bądź siekierą, toaleta i niekiedy otwarta chatka noclegowa. Miejsca te są zaznaczone na mapie i w aplikacji RMK. Są one ogólnodostępne i darmowe. Jedyne czego oczekuje się od turysty to zachowania porządku.

Park Narodowy Soomaa znajdziesz również na YT!

Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a comment