Ścieżka Przyrodnicza Stawy Krośnickie to jedna z propozycji Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Poporowadzona pomiędzy stawami trasa opowiada nam historię powstania i funkcjonowania stawów rybnych na tym terenie. Niezwykle malownicze położenie akwenów sprawia, że spacer groblami jest niezwykle przyjemny. Nie trafiliśmy co prawda na dobrą pogodę, więc i widoki straciły na wartości. Nie oznacza to bynajmniej, że nie było warto tam zajrzeć.

Dolina Baryczy słynie z hodowli karpia. Pierwsze stawy powstały tu z przybyciem Cystersów w XIVw. Zapotrzebowanie na rybę było wtedy ogromne, bo dni postnych w kalendarzu było aż 180, a jak wiadomo ryba to nie mięso 😉 Część akwenów wyschła w XIXw i ziemie przeznaczono pod pola uprawne. Mimo to nadal jest to największy kompleks stawów w Europie.

Staw jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Jego głębokość nie przekracza 1,5m, a sieć kanałów pozwala na odprowadzanie wody do najbliższej rzeki. Połowy karpia rozpoczynają się we wrześniu i wtedy woda ze stawów jest spuszczana.

Jak dojechać?

Krośnice znajdują się na południowy wschód od Milicza. Od Milicza dojedziecie tu DK15, skręcając w lewo na Wierzchowice. Od Wrocławia również dojedziecie DK15. W Krośnicach przejeżdzacie prosto przez przejazd kolejowy i polną drogą cały czas kierujecie się prosto aż do oznaczeń ścieżki. Parkingu nie ma, ale spokojnie zaparkują tam 3 auta.

Ścieżka Przyrodnicza Stawy Krośnickie- opis trasy

Trasa jest świetnie oznakowana, w większości metalowymi kierunkowskazami. Początek ścieżki jest wspólny z czerwonym szlakiem PTTK. Idziemy ścieżką przez las i po 1,5km docieramy do pierwszego stawu, a właściwie dwóch, po obu stronach drogi.

Szlak PTTK idzie dalej prosto, a nasza ścieżka skręca prawo. Od teraz idziemy drogą otoczoną starodrzewiem. Mijamy rozległe dęby i brzozy. Cały czas towarzyszą nam też stawy. Od czasu do czasu spotkacie tablicę informacyjną, z której dowiecie się więcej o budowie stawu i hodowli ryb.

Na trasie są też 3 punkty widokowe, bo nie zawsze widać taflę wody. Często przemieszczamy się wśród trzcin, więc widoczność jest ograniczona. Szlak jest po pętli, więc bez problemów docieramy z powrotem do auta. Trasa jest kompletnie płaska, spokojnie dacie radę przejść ją z wózkiem.

Długość trasy: 8,7km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Inna ścieżka ze stawami w tle:

Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego
Trasę znajdziesz również w filmie

Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a comment