Rezerwat Gagaty Sołtykowskie to objęta ochroną nieczynna kopalnia glin ceramicznych. W wyrobisku można znaleźć ciekawe okazy mineralogiczne, w tym złoża gagatu- cennego kruszca jubilerskiego. Glina wydobywana była dla cegielni w Sołtykowie. Dodatkową atrakcją są zabezpieczone ślady dinozaurów sprzed ok. 200 milionów lat. Ślady znaleziono w 1999r, 2 lata po utworzeniu obszaru chronionego. Rezerwat zajmuje powierzchnię 13ha. Oczywiście to odkrycie zwiększa atrakcyjność rezerwatu.

Jak dojechać?

Parking do rezerwatu znajduje się przy drodze krajowej 42 między Bliżynem a Stąporkowem. Przed zjazdem na szutrową drogę jest drogowskaz. Jest to darmowy parking leśny. Znajdziecie tu wiatę turystyczną i miejsce na ognisko.

Rezerwat Gagaty Sołtykowskie opis trasy

Dojście do kopalni jest łatwe i krótkie, dlatego wycieczka nie zajmuje dużo czasu. Idziemy ok 1,2km szeroką, szutrową drogą. Prowadzą nas drewniane znaki.

Przed wejściem na teren rezerwatu znajduje się tablica edukacyjna i wiata turystyczna. Kolejny fragment trasy to drewniana kładka nad mokradłem, później krótki spacer ścieżką wśród sosen i jesteśmy na terenie kopalni.

Jest ona porośnięta młodymi drzewkami, dlatego widok częściowo jest zasłonięty. Znajdziemy tu kolejne dwie tablice i wiatę, w której znajdziemy tropy dinozaurów. Na tablicach mamy dokładnie wytłumaczone pochodzenie śladów dinozaurów i w jaki sposób zostały utrwalone. Wiata ochrania znalezisko przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. W związku z tym na ślady możemy tylko popatrzeć.

Teren kopalni można swobodnie eksplorować. Znajdziecie tu sporo wydeptanych ścieżek.

Do auta wracamy tą samą drogą.

Podsumowując, dotarcie do rezerwatu w żaden sposób nie jest problematyczne. Nie jest to też zbyt długa wycieczka, ale miejsce jest na tyle ciekawe, że warto je odwiedzić. Na całość zwiedzania wystarczą nam spokojnie 2 godziny.

Długość trasy: ok 3km

Trudność trasy: łatwa, spokojnie można wybrać się na spacer z wózkiem

Opłaty: brak

Inne trasy z kopalniami w roli głównej:

Ścieżka geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina

W pobliżu znajdziesz również:

Leave a comment