Przełom Rzeki Dębnicy to jedna ze ścieżek edukacyjnych proponowanych przez Drawski Park Krajobrazowy. Jest to bez wątpienia jeden z piękniejszych parków północnej Polski. Znajduje się w woj . zachodniopomorskim pomiędzy miejscowościami Połczyn Zdrój, Czaplinek i Złocieniec. Największą powierzchnię parku zajmuje jezioro Drawsko- jedno z największych jezior w Polsce i drugie co do głębokości (prawie 80m). Występują tu też liczne jeziora lobeliowe, a także sporo zabytków kulturowych, m.in. Zamek Drahim w Starym Drawsku. Liczne półwyspy i zatoczki na Drawsku sprawiają, że można się tu ukryć przed tłumami turystów.
Rzeka Dębnica to jeden z dopływów Parsęty. W miejscu, w którym wyznaczono ścieżkę znajduje się rezerwat przyrody. Rzeka na tym etapie ma charakter górski, charakteryzuje się dużym spadkiem wody i płynie malowniczym wąwozem. Nam się nie udało tego zobaczyć, gdyż rzeka całkowicie wyschła. Ciekawym gatunkiem ptaka, którego można tu przy odrobinie szczęścia spotkać, jest pliszka górska. Niestety jej też nie ujrzeliśmy…
Przełom Rzeki Dębnicy – jak dojechać?
Z Bobolic jedziemy na Barwice, a potem na Stare Drawsko. W miejscowości Chłopowo skręcamy w lewo i po ok 2-óch km po lewej stronie znajdziemy parking leśny, z którego zaczyna się ścieżka. Od Czaplinka jedziemy na Barwice i w miejscowości Polne skręcamy w lewo na Chłopowo. Tym razem parking leśny znajdziemy po prawej stronie drogi.
Opis trasy
Nasz szlak oznakowany jest strzałkami z napisem „kierunek marszu”. Trasa biegnie tylko w jedną stronę, więc wrócić musimy tą samą drogą. Dojście do jeziora to niecałe 5km drogi, którą można podzielić na 2 etapy.
Pierwsza część jest bardziej „dzika” i trochę bardziej wymagająca. Po ok 800m leśnej ścieżki wchodzimy do wąwozu. Przechodzimy przez zniszczoną kładkę i kierujemy się w lewo zgodnie z biegiem rzeki. Po drodze mijamy tablice informujące nas o budowie genealogicznej regionu, a także o jego faunie i florze. Wąwóz porośnięty jest bukowym lasem, a koryto rzeki pokryte jest licznymi kamieniami, między którymi powinna przepływać woda (niestety rzeka kompletnie wyschła). Dochodzimy do miejscowości Uradz, w której odnawiany jest dworek stojący na skraju wąwozu. Na tej części trasy musimy zmierzyć się z całą masą pokrzyw, bo ścieżka wydeptana jest słabo.
Po drewnianych schodach podchodzimy pod górkę i znajdujemy się na gminnej, polnej drodze udostępnionej do ruchu kołowego, więc jest ryzyko, że przejedzie tędy jakiś samochód (my nie spotkaliśmy na całej trasie nikogo). Idziemy teraz zwykłą, leśną drogą. Po lewej stronie mijamy pozostałości starego cmentarza, na którym chowani byli mieszkańcy okolicznych wsi w XIXw.
Przy tablicy Drawski Park Krajobrazowy skręcamy w prawo i po 500m docieramy nad jezioro Dębno. Jest to niewielkie, śródleśne jezioro, przez które przepływa rzeka Dębnica. Znajdziemy tu niewielką plażę, na której ciężko spotkać plażowiczów. Nie ma do niej możliwości bezpośredniego dojazdu, dlatego nie jest zbyt atrakcyjna dla lokalnej społeczności 😉 Woda w jeziorze jest bardzo czysta.
Jedynym minusem całej trasy jest powrót tą samą drogą.
Długość trasy: 10km
Trudność trasy: łatwa do średniej
Opłaty: brak