Puszcza Białowieska to duży kompleks leśny znajdujący się we wschodniej Polsce i zachodniej Białorusi. 1/6 lasu objęta jest ochroną parku narodowego, chroniącego najbardziej naturalną i pierwotną część siedlisk. Jest to jedyny taki las w Europie. Jest to również jedyny polski obiekt przyrodniczy wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. W Białowieskim Parku Narodowym i w jego otulinie nie wolno polować, nie są też prowadzone odstrzały redukcyjne. Jest to również teren, na którym odbywa się odnawianie populacji żubra, który jest największym zwierzęciem w Europie.
Białowieski Park Narodowy częściowo pozwala na wprowadzanie psów. Dostępne są dla nas prawie wszystkie szlaki piesze poza Rezerwatem Pokazowym Żubrów i terenem Obrębu Ochronnego objętego ochroną ścisłą. Pies po szlakach musi bezwzględnie przemieszczać się na smyczy, w regulaminie parku zawarty jest również zapis o kagańcu (nikt nie zwrócił nam uwagi, że pies chodzi bez, ale na wszelki wypadek mieliśmy w plecaku).
Wydaje mi się, że Puszczę Białowieską najłatwiej zwiedza się rowerem. Istnieje cała sieć szlaków rowerowych, przebiega tędy również trasa Green Velo. Dla piechurów wszystkie szlaki rowerowe również są dostępne, jak i dodatkowo można skorzystać ze szlaków pieszych i ścieżek dydaktycznych. Trzeba liczyć się jednak z tym, że trasy rowerowe są tu bardzo długie.
Ścieżki przedstawione w tym artykule nadają się też dla najmłodszych turystów i spokojnie można spacerować po nich z wózkiem.
Spis treści
Park Pałacowy w Białowieży
Puszcza Białowieska była ulubionym miejscem cara Mikołaja do polowań. W miejscowości Białowieża znajdowała się rezydencja myśliwska carskiej rodziny, a okalał ją rozległy park. Budynek spłonął w 1944r, pozostał tylko dworek myśliwski. Park zaprojektowano w stylu angielskim, nie było w nim utwardzanych ścieżek, ani form geometrycznych. Spacerować po parku możemy o każdej porze, 7 dni w tygodniu. Wstęp jest bezpłatny. W miejscu dawnego pałacu znajduje się budynek Białowieskiego Parku Narodowego. W niedalekiej odległości od parku można zwiedzić cerkiew św. Mikołaja.
Jak dojechać?
Z Hajnówki jedziemy drogą wojewódzką nr 689 na Białowieżę i parkujemy na największym dostępnym parkingu przy samym parku. Do godz 18 parking płatny 10zł za cały dzień.
Ścieżka edukacyjna „skrzydlaty drapieżca”
Jest to krótka ścieżka po pętli (1.8km), która ma nam przybliżyć życie i ochronę najmniejszego orła w Polsce- orlika krzykliwego. Przy odrobinie szczęścia możemy go na tym spacerze spotkać. Idziemy wykoszonym z trawy traktem tak, jak prowadzą nas oznaczenia. Największą atrakcją ścieżki jest ambona widokowa nad rzeką Łutownią. Żeby do niej dojść nie musimy przejść całej ścieżki- wystarczy zamiast kierować się w prawo, to pójść w lewo.
Jak dojechać?
Z Białowieży kierujemy się na Pogorzelce i za wsią na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Mijamy parking dla ścieżki „Szlak dębów królewskich” i następny parking po lewej stronie to wejście na szlak.
Puszcza Białowieska Szlak Dębów Królewskich
Szlak Dębów Królewskich to ciekawa propozycja dla tych, którzy kompletnie nie mają czasu. Ścieżką jest drewniana kładka, która ma długość ok 800m. Na tej trasie wyeksponowanych jest kilkanaście dębów w wieku od 250 do 450 lat. Każdy nosi imię króla, bądź królowej, którzy polowali w białowieskich lasach. Wszystkie informacje znajdziecie na tabliczkach, znajdujących się naprzeciwko danego drzewa. Kładka prowadzi nas również na punkt widokowy nad rzeką Łutownią, skąd widać stary most kolejowy. Przejście trasy jest odpłatne (7zł), parking jest darmowy.
Jak dojechać?
Tak jak poprzednio kierujemy się na Pogorzelce i za wsią skręcamy w prawo. Po kilkuset metrach po lewej stronie znajdziemy parking leśny i budkę do uiszczania opłat.
Zimowa Ostoja Żubrów „Czoło” – Puszcza Białowieska
Przecież jak Puszcza Białowieska, to i żubrów nie może zabraknąć ;-). Nie gwarantuję, że ujrzycie pana puszczy we własnej osobie, ale w tym miejscu szanse znacznie wzrastają. Szlak rusza za wsią Stare Masiewo i oznakowany jest kolorem czarnym. Całość to 1,34km ścieżki leśnej w jedną stronę, wrócić możemy tą samą drogą, albo szlakiem czerwonym. Po ok 1km docieramy na łąkę, na której stoi olbrzymi paśnik. Znajdziemy tu wieżę widokową na której możemy usiąść i poczekać aż zjawią się żubry. Ciekawostką jest też bliska odległość od granicy z Białorusią, która znajduje się na przeciwległym końcu łąki. Na końcu ścieżki znajdziemy stary cmentarz ewangelicki.
Jak dojechać?
Od Hajnówki jedziemy DW nr 687 na Narewkę, a dalej na Stare Masiewo i jedziemy do końca drogi asfaltowej. Od strony Białowieży jedziemy przez Pogorzelce i skręcamy w prawo na Narewkę i dalej na Stare Masiewo.
Puszcza Białowieska jest przygotowana nie tylko dla wytrwałych piechurów, czy rowerzystów, ale też dla każdego, kto tylko będzie chciał choć odrobinę poznać ten ogromny i piękny las.
Podobało się? To przeczytaj również z Puszczy Białowieskiej: Wokół Uroczyska Głuszec – Stare Masiewo