Wokół Uroczyska Głuszec to szlak proponowany przez Białowieski Park Narodowy. Oznakowany jest on kolorem czerwonym. Biegnie po pętli wokół byłej ostoi głuszca.

Głuszec to największy kuzyn naszej kury domowej. Jego nazwa pochodzi stąd, że w czasie śpiewów godowych (toki) samiec na kilka sekund głuchnie i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. W Polsce jego populacja liczy ok 700szt, dlatego objęty jest ochroną. Niestety w Puszczy Białowieskiej już go nie spotkamy.

Wokół Uroczyska Głuszec – jak dojechać?

Trasa rozpoczyna się na parkingu leśnym za wsią Stare Masiewo. Możemy dojechać tu od strony Hajnówki DW nr 687 na Narewkę, albo od strony Białowieży kierując się na Pogorzelce i za wsią skręcając na Narewkę. Z parkingu rusza jeszcze szlak czarny- do ostoi zimowej żubra „Czoło”. Jest to krótki szlak (1,4km), który łączy się z trasą czerwoną, więc można przejść oba na raz (więcej możesz przeczytać tutaj Puszcza Białowieska Krótkie szlaki piesze).

Opis trasy

My postanowiliśmy przejść oba szlaki, licząc że napotkamy żubra w jego naturalnym środowisku. Idziemy najpierw szlakiem czarnym do paśnika, później zahaczamy o cmentarz ewangelicki. Z cmentarza musimy się odrobinę cofnąć i skręcamy w lewo. Dochodzimy do szlaku czerwonego i dalej kierujemy się w lewo. Wędrujemy ścieżką wyłączoną z ruchu kołowego, znajdującą się w środku lasu. W związku z tym liczyliśmy na bliskie spotkanie, niestety udało się znaleźć tylko tropy. Mijamy pozostałości pieców do wypalania węgla drzewnego. Kierujemy się dalej zgodnie z oznaczeniami i docieramy na polanę skąd zaczynają nas dalej prowadzić tory kolejki wąskotorowej. Idziemy ścieżką wzdłuż torów i dochodzimy do małego muzeum kolejki wąskotorowej. Mamy tu wystawione 2 lokomotywy z wagonami. Możemy do nich wejść, usiąść i przeczytać o historii kolei wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej. Mamy tu też do dyspozycji wiatę, więc można zatrzymać się na piknik.

Od tej pory nasza trasa jest wspólna ze ścieżką rowerową, dlatego już trudniej o spotkanie dzikich zwierząt. Idziemy szeroką ścieżką, przy której zaczynają pojawiać się domki letniskowe. Wychodzimy z lasu i po prawej stronie mijamy hodowlę tarpana- konika, który żył kiedyś dziko na Ukrainie. Wchodzimy do wsi, docieramy do asfaltu i skręcamy w stronę parkingu.

Wokół Uroczyska Głuszec to 8,5km dość łatwej trasy, dlatego spokojnie można ją pokonać z wózkiem lub starszym dzieckiem. Prawdopodobnie jest to najlepsza trasa do „złowienia” żubra, ale niestety nie jest to łatwe.

Długość trasy: 8,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Leave a comment