Niesamowita Ścieżka Waniewo-Śliwno to ciekawa propozycja na krótki spacer po Narwiańskim Parku Narodowym. Podczas gdy Waniewo było miastem, istniał most na Narwi prowadzący do Śliwna. Jednak po kłótni właścicieli ziemskich most został spalony, a miasteczko popadało w niepamięć, aż wreszcie straciło prawa miejskie. Po dawnej świetności nie został ślad. Teraz mamy ścieżkę przyrodniczą o długości 1,5km przez Narew i jej rozlewiska. Ścieżkę trzeba przejść w obie strony. Całość trasy prowadzi po drewnianych kładkach poprzerywanych pływającymi mostami. Przesuwamy je siłą własnych mięśni po metalowych linach.

KładkiPŁYWAJĄCE

Jak dojechać?

Parkingi znajdują się zarówno po stronie Waniewa, jak i Śliwna. Z Białegostoku S8 dojeżdżamy do Jeżewa Starego i stąd 671 jedziemy do Pszczółczyna, gdzie skręcamy w lewo. Możemy również skorzystać z 678 z Białegostoku na Wysokie Mazowieckie i w Łupiance Starej skręcić w prawo. Parking w Waniewie jest bezpłatny.

Niesamowita Ścieżka Waniewo-Śliwno opis trasy

Wejścia na drewniany pomost nie da się przegapić. Schodzimy nad rzekę i wchodzimy na kładkę. Drewniane deski zabezpieczone są metalową siatką i chronią przed poślizgnięciem się. Jest tu dość tłoczno, więc nie musicie się bać, że samemu będzie trzeba ciągnąć linę z tratwą, bo nie jest ona lekka. Pierwsze dwa kanały są krótkie i podróż naszym mini promem nie trwa długo.

Na trasie postawionych jest kilka zwyżek, z których można oglądać tereny podmokłe. Żyje tu duża ilość gatunków ptaków wodno-błotnych, a także gadów i płazów. Jednak przy tej ilości turystów zauważenie ciekawych gatunków zwierząt jest raczej niemożliwe.

Kolejne dwie przeprawy przez wodę są dłuższe i ciekawsze. Ścieżka jest bardzo atrakcyjna widokowo i na pewno spodoba się dzieciom (tym małym i tym dużym). Ścieżkę przechodzimy dwukrotnie, więc jest dwa razy więcej zabawy. Jednodniowy koszt wstępu do Parku Narodowego to 6zł bilet normalny i 3 zł ulgowy. Bilet można kupić w sklepiku w Kurowie, albo przez Internet.

Waniewo-ŚliwnoKładka

Długość trasy: 3km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: stęp do parku 6zł bilet normalny i 3zł ulgowy

W niedalekiej odległości znajdziesz również: Carska Droga- krótkie szlaki piesze

Leave a comment