Carska Droga- krótkie szlaki piesze, czyli wycieczka pieszo-samochodowa po największym parku narodowym w Polsce. Carska Droga to trakt zbudowany przez Rosjan, który biegnie od Mężenina na Podlasiu do Grodna na Białorusi. Łączył on 3 carskie twierdze- Łomżę, Osowiec i Grodno. Aktualnie termin „carska droga” odnosi się do 30km odcinka biegnącego przez Biebrzański Park Narodowy. To właśnie tym odcinkiem zajmiemy się w tym artykule. Łosiostrada to druga nazwa tego odcinka drogi. Wzięła się oczywiście od dużego prawdopodobieństwa spotkania z łosiem, dlatego że Biebrzański PN zamieszkuje największa populacja tego zwierzęcia w Polsce. Stąd ograniczenie prędkości do 50km/h, co i tak jest za szybko, bo możemy przeoczyć to majestatyczne zwierzę . Pamiętajcie o tym, że za wstęp do parku narodowego należy zapłacić. Możemy to zrobić przez zeskanowanie kodu, który zamieszczony jest na każdej tablicy informacyjnej w parku, albo przez stronę internetową https://biebrza.eparki.pl/
Naszą przygodę zaczynamy od południowo-zachodniego końca parku i będziemy przemieszczać się w stronę Twierdzy Osowiec. Jeżeli dysponujemy samochodem można tę trasę ze wszystkimi punktami „zaliczyć” w jeden dzień, ale proponuję rozłożyć wycieczkę na dwa dni.
Spis treści
Góra Strękowa
Co prawda nie leży ona na terenie parku narodowego, ale punkt widokowy wart jest odwiedzenia. Rozciąga się stąd widok na rozlewiska i starorzecza Narwi, które tworzą w tym miejscu wodny labirynt. Poprowadzona została tu także ścieżka edukacyjna, jednak nie zdecydowałam się na jej przejście. Góra Strękowa to nie tylko przyroda, ale i kawałek bohaterskiej historii. W tym miejscu kpt. Raginis wraz z żołnierzami bronił się przez 2 dni, odpierając ataki wojska niemieckiego w trakcie kampanii wrześniowej. Do dzisiaj przetrwały ruiny umocnień z 1939r., gdyż schron po wykorzystaniu całej amunicji został przez Raginisa wysadzony, a kapitan ginie śmiercią samobójczą.
Jak dojechać?
Od Łomży jedziemy DK64 na Białystok. Pod punktem widokowym jest niewielki, darmowy parking.
Obszar przyrodniczy Laskowiec-Zajki
Znajdziemy tutaj niewielką platformę widokową na podmokłe łąki, na których woda stoi przez większą część roku. Jest to miejsce występowania kumaka nizinnego i wielu gatunków ptaków. Szczególnie to miejsce upodobały sobie rybitwy białoskrzydłe, których w okresie lęgowym naliczono 700 par. Teren ten łatwo mógłby zarosnąć lasem, dlatego co roku odbywają się koszenia, zaraz po okresie lęgowym ptaków.
Jak dojechać?
Z Góry Strękowej kierujemy się DK64 na Strękową Górę i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez Narew i skręcamy w prawo w pierwszą możliwą drogę asfaltową. Na skrzyżowaniu znajduje się drogowskaz do punktu widokowego.
Długa Luka na Bagnie Ławki
To właściwie pierwsza z propozycji znajdująca się na terenie parku narodowego. Długa Luka to 400m drewniana kładka prowadząca w głąb największego terenu bagiennego w Polsce. Powierzchnia Bagna Ławki jest porównywalna do powierzchni Białowieskiego Parku Narodowego. Torfowiska magazynują olbrzymie ilości wody, którą przy okazji filtrują, zanim wróci ona do rzek. W Polsce zostało osuszonych ok 90% bagien, co wpłynęło bardzo niekorzystnie na ekosystemy wodne i spotęgowało efekt cieplarniany. Właśnie na tym odkrytym terenie spotkanie łosia jest najbardziej prawdopodobne.
Jak dojechać?
Długa Luka znajduje się na Carskiej Drodze po lewej stronie. Nie sposób jej ominąć, bo wzdłuż drogi stoją zaparkowane samochody.
Grobla Honczarowska
Jest to 3,6km ścieżka edukacyjna. Przez 2/3 trasy prowadzi ona przez las, a na ostatnim kilometrze mamy widok na Bagno Ławki. Ścieżka kończy się na punkcie widokowym na Batalionowej Łące. Nazwa wzięła się od gatunku ptaka, który aktualnie zjawia się tu niezwykle rzadko. Powrót jest tą samą drogą. Teren grobli jest podmokły, dlatego warto mieć lepsze buty niż klapki czy adidasy. Latem raczej problemu być nie powinno. Dla mnie ta trasa była najmniej ciekawa, za to sam punkt widokowy jest naprawdę ładnie osadzony.
Jak dojechać?
Grobla znajduje się kilka kilometrów za Długą Luką w kierunku na Osowiec. Jest tu niewielki parking i wiata turystyczna.
Ścieżka „Barwik”
To jedyny do tej pory szlak, który mnie pokonał. Zaczyna się niepozornie od parkingu leśnego i przez pierwszy kilometr biegnie przez las. Wychodzimy z lasu na drogę z obu stron otoczoną krzakami, gdzie zaczyna się robić błotniście. Po prawej stronie mijamy platformę widokową i idziemy dalej ścieżką, która co kawałek ma mniejsze bądź większe kałuże. W pewnym momencie w niskich butach na 100% będzie już woda. Ta trasa oczywiście wymaga wysokiego obuwia, a nawet kaloszy.
Może inaczej… Jeżeli szlak chcemy przejść w całości to mokrzy będziemy po gacie. Po ok 3-ech km mamy fragment suchy i tutaj postawiono koleją platformę widokową. Jeżeli nie jesteś przygotowany na hardcore, to jest to koniec szlaku i wracasz tą samą trasą. Tak jak ja 🙂 . Reszta przechodzi przez rzekę Kosódkę i dalej idzie przez bagno, dlatego szlak jest oznakowany tyczkami. Na suchy ląd wychodzimy w miejscowości Gugny. Cała trasa liczy 9,5km, do rzeki Kosódki ok 3km. Przejście od rzeki do Gugn jest rekomendowane z przewodnikiem.
Jak dojechać?
Jedziemy dalej Carską Drogą w kierunku Osowca. Za wioską Dobarz po lewej stronie jest drogowskaz parking 900m. Wjeżdżamy w las i docieramy do leśnego parkingu.
Fort IV Twierdza Osowiec
W odróżnieniu od poprzedniej trasy, ta jest dla każdego. Jest to ścieżka po pętli o długości 4-ech km, więc nie będziemy się nudzić na powrocie. Znajdziemy tu ruiny fortu IV, jednego z czterech rosyjskich fortów wybudowanych przez Rosjan. Fort IV miał bronić Twierdzy Osowiec od strony południowej, kontrolując Carską Drogę. Pomimo ostrzału artyleryjskiego w czasie I Wojny Światowej, nie został on ani zdobyty ani zburzony. Zniszczyli go rosyjscy saperzy podczas wycofywania swoich wojsk.
Trasa biegnie po sosnowym lesie i jest całkowicie sucha. Jak i pozostałe ścieżki, ta również jest doskonale oznakowana. Oprócz betonowych ruin możemy oglądać pozostałości fosy, którą fort był otoczony. Z przyrodniczych ciekawostek znajdziemy tu storczyki i maleńkie paprocie- zanokcice.
Jak dojechać?
Jest to ostatnia ścieżka edukacyjna na Carskiej Drodze. Znajduje się po lewej stronie drogi, ale po prawej znajdziemy spory parking. Łatwo tu też dojechać od strony Moniek, bo jest to pierwsza ścieżka dydaktyczna zaraz po wjeździe na Łosiostradę.
Carska Droga- szlaki piesze to ciekawa propozycja dla wszystkich. Ci z Was, którzy chcą zajrzeć w każde z opisanych miejsc mogą zarezerwować sobie cały weekend. Ogrom bagien i dzikiej przyrody przyciąga i fascynuje, a Carska Droga wcale nie wyczerpuje tematu Biebrzy i Bagien Biebrzańskich. Jest to zaledwie fragment tego wspaniałego parku narodowego.
Długość tras: 21,5km
Trudność tras: od bardzo prostych po bardzo trudne (przejście całej ścieżki Barwik)
Opłaty: wstęp do parku 8zł za dzień
Pies: psy są mile widziane, ale na smyczy
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to w pobliżu znajdziesz również: Ścieżka przyrodnicza w Pniewie