Niebieskim szlakiem na latarnię w Czołpinie to krótki, poprowadzony po pętli szlak, którego główną atrakcją jest latarnia morska. Latarnia to murowany budynek, mający 25m. wysokości. Znajduje się on na wydmie 55m.n.p.m., co z dołu robi piorunujące wrażenie. Właściwie nigdy nie widziałam tak ciekawie położonej latarni w Polsce. Oprócz wspinaczki na wydmę, czeka nas ok. kilometr spaceru plażą i wędrówka po nadmorskim lesie. Równolegle ze szlakiem biegnie ścieżka dydaktyczna, której tablice opisują okoliczną faunę i florę.

Jak dojechać?

Czołpino znajduje się między Ustką a Łebą. Dojedziemy tu DW 213 ze Słupska lub Pucka, albo DW 214 z Lęborka. Kierujemy się na Smołdzino i Kluki, w Smołdzińskim Lesie trzeba skręcić w lewo i jechać do końca drogą asfaltową. Na końcu drogi znajduje się duży parking z brakiem możliwości kempingowania. Parking od 1go maja do 30 września jest płatny 3zł za każdą godzinę za samochód osobowy (2022r) i 6zł za samochód przyczepą. Nie wiem jak traktowane są campervany i kampery.

Niebieskim szlakiem na latarnię w Czołpinie- opis trasy

Na parkingu możemy zakupić bilet wstępu do parku (7zł) i bilet wstępu na latarnię (6zł). Wstęp na latarnię możliwy jest od 1go maja do 30go września. Od parkingu kierujemy się drewnianym podestem w kierunku ceglastego budynku. Jest to „Dom Latarników”. Funkcję domu pełnił do okresu miedzywojennego, kiedy funkcja latarnika przestała być potrzebna- latarnię zelektryfikowano. Aktualnie na tym terenie znajduje się Muzeum Wartości Przyrodniczo-Kulturowych.

Idziemy dalej lekko piaszczystym, szerokim duktem leśnym, który prowadzi nas prosto pod schody. Schody te robią niesamowite wrażenie, a na ich końcu znajduje się latarnia. Najlepiej oceńcie to sami oglądając zdjęcia 😉

W połowie schodów znajduje się platforma z ławeczkami, gdzie można odpocząć. Ławki znajdziemy też przy samej latarni. Od latarni szlak prowadzi nas piaszczystą drogą w dół, aż do samej plaży. Musimy jeszcze zejść z piaszczystej wydmy i czeka nas kilometr spaceru przy morzu.

Tutaj czeka nas mały problem, bo nigdzie nie jest zaznaczone, kiedy mamy wrócić na ścieżkę. Musimy posiłkować się albo mapą online (np. mapy.cz), albo iść za tłumem, pod warunkiem że takowy jest. Podczas naszej wędrówki na plaży znajdowało się dosłownie kilka osób. Na zejściu znajdziecie bar i toalety (jak byliśmy, to bar był zamknięty). Naszą drogą powrotną jest najpierw ścieżka, a później asfalt. Niestety pod ruchem samochodowym.

Dla psiarzy ważną informacją będzie to, że Słowiński Park Narodowy nie akceptuje psów na szlakach, dlatego psiaki niestety zostają w domu.

Długość trasy: 6km

Trudność trasy: łatwa, niestety schody nie posiadają najazdów dla wózków

Opłaty: 3zł parking, 7zł wstęp do parku, 6zł wejście na latarnię

W pobliżu znajdziesz również:

Ścieżka dookoła Wydmy Orzechowskiej

Leave a comment