Niebieski Szlak Nadmorski od Jastrzębiej Góry do Chłapowa to właściwie fragment szlaku od Krokowej do Władysławowa. W całości liczy on 28km, które spokojnie można przedłużyć do Juraty, gdzie szlak kończy się na dworcu PKP. 
My z racji okropnej pogody zrobiliśmy pętlę od Jastrzębiej Góry do Chłapowa. 
Szlak nasz liczył 6km w stronę Chłapowa i 4km z powrotem, bo wróciliśmy chodnikiem. Na pewno nie jest to trasa na spacer z wózkiem, spora część prowadzi plażą, jest też do pokonania masa schodów.
 

Jak dojechać?

Spacer zaczynamy na Promenadzie Światowida w centrum Jastrzębiej Góry. Można spokojnie zaparkować na parkingu przy klifie (poza sezonem letnim za darmo)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy deptaku w Jastrzębiej Górze. Dochodzimy do punktu widokowego przy zejściu na plażę i skręcamy w prawo, idąc brzegiem klifu. W najwyższym punkcie klify te „wystają” ponad 30m.n.p.m.

 
Po 200m. trafiamy na prace rozbiórkowe i nasza droga jest zamknięta. Musimy obejść ten fragment okolicznymi uliczkami. Docieramy do zalesionej części jastrzębskiego klifu. Zatrzymujemy się na chwilę przy pomniku Gwiazda Północy, który nam oznajmia, że znajdujemy się w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Polski.

 
Nasza ścieżka biegnie z powrotem brzegiem klifu, skąd rozciąga się widok na morze. Przecinamy kolejne wejście na plażę i wspinamy się po drewnianych schodach na kolejną część leśnego traktu.

Teraz już idziemy lasem aż do 2km, gdzie po betonowych schodach schodzimy nad Bałtyk. Przez ok 600m możemy nacieszyć się białym piaskiem i dość szeroką w tym miejscu plażą.

 
Skręcamy w kierunku schodów prowadzących przez Lisi Jar. Jest to wąwóz o długości 350m i wysokości osiągającej nawet 50m. Pokryty bukowym lasem jest przyjemnym fragmentem wycieczki, chociaż znowu idziemy po schodach 😉.
Wychodząc z jaru napotykamy pomnik orła wzbijającego się do lotu, który Niemcy w czasie wojny wywieźli do Rzeszy i wrócił na cokół dopiero w 1995r.

 
Teraz chodnikiem kierujemy się w stronę latarni morskiej. Latarnia morska w Rozewiu to najstarsza latarnia na polskim wybrzeżu. Od kwietnia do października można korzystać z niej jako wieży widokowej. Wewnątrz latarni znajduje się również małe muzeum.

 
Gdy już obejdziemy teren latarni, czekają nas kolejne schody, bo z powrotem kierujemy się w stronę plaży. Tym razem czeka nas całe mnóstwo śliskich, mokrych, drewnianych stopni i to pokrytych liśćmi, więc trzeba być ostrożnym. Docieramy do betonowych umocnień klifu i wzdłuż nich kierujemy się dalej na wschód. Umocnienia wkrótce się kończą i wchodzimy na plażę już nie tak idealnie białą, ale przy samej wodzie obsianą licznym większymi i mniejszymi kamieniami, a także ze sporą ilością ptactwa.

 
Naszym celem był wąwóz w Chłapowie, ale z powodu niesprzyjających warunków pogodowych i podróżą po piasku w wysokich butach trekkingowych, postanowiliśmy zejść ze szlaku ostatnim wejściem na plażę przed jednostką wojskową. Tutaj też spotkało nas mnóstwo śliskich schodów, ale widoki wynagradzają wysiłek 🙂
 

 
Niebieski Szlak Nadmorski -6km szlakiem niebieskim i wróciliśmy chodnikiem w linii prostej, co dało 10km marszu. Polecam tę trasę ze względu na złożoność terenu i przepiękne widoki z klifów.
 
Długość trasy: 10km
Trudność trasy: średnia
Koszt wstępu: 0 zł, w sezonie letnim trzeba będzie zapłacić za parking w Jastrzębiej Górze i za wejście na latarnię
 
 
 
 
 
 
 

W pobliżu znajdziesz również:

pieszo przez Półwysep Helski

Leave a comment